Şu an Okuyorsun
Oyun Hamurundan Resim Yaratmak / Murat Kösemen

Oyun Hamurundan Resim Yaratmak / Murat Kösemen

Heykel sanatı kökenli sanatçı Murat Kösemen, yaptığı resimlerde malzeme olarak alışık olduğumuz yağlı, akrilik, guaj yada sulu boya yerine; oyun hamuru ve plastilin kullanarak izleyiciye farklı bir görsel şölen yaşatmayı başarıyor.

9 Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü‘nden 2003 yılına mezun olan sanatçı, eğitimini tamamlamak için gittiği Almanya’dan 2010 yılında Türkiye’ye dönüş yapmıştır.

Farklı bir teknik arayışına giren sanatçı, “boya kullanmadan nasıl resim yapabilirim” diye düşünürken çocukluğumuzdan kalan oyuncak hamurlarını iki boyutlu olarak kullanmayı tercih etmiş. Heykel sanatında, çalışmanın ilk taslağı oluşturulurken maket yapımında kullanılan oyun hamurunu üç boyutlu kullanmak yerine tuvalde iki boyutlu olarak kullanmış. İstediği rengi istediği şekle getirebildiği için hamurun teknik olarak çok kullanışlı bir malzeme olduğunu belirten sanatçı, hakimiyeti kolay bir malzeme olduğu için, çalışırken zaman kazandırmasını en önemli avantaj olarak görmüştür.

Resimlerinde günlük hayattan görüntüleri, kullandığı renkli hamurlarıyla tuvale aktarmayı başaran sanatçı, 2014 yılında ise “Volume 1” adında ilk kişisel sergisini Türkiye’de açmıştır.

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır