ozge-kahraman

Adım Özge Kahraman. 29 Nisan 1991 tarihinde doğdum. İstanbul’da yaşıyorum. Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı Master Programını 2015 yılında tamamladım. Kendimi bildim bileli çizim yapıyorum. Çalışmalarımdaki öğeler değişse de asıl olan her zaman rüyalardır.
Rüyalar, bilinen gerçeklikten ziyade başka gerçekliklerinde var olabileceği, imkanlı kılınabileceği yer olarak benim için her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. İçindeki giz ile birlikte tanıdık gelen bir hisle kendisine çekmektedir bu fantastik evren. Yaşamı ve bilinci yeniden sorgulamak amacıyla yaptığım bu çalışmalar, düşsel olanı yansıtmayı ve onlardan etkilenerek kişinin varoluşun sırrını çözmeyi amaçlamışlardır. Farklı bir evrene ait olma ya da o evrenin de kendi yaşamına etki etmesi düşüncesi her zaman hisseder ve duyumsarım. Rüyalar, insanı içinde bulunduğu durumdan kurtararak, kendini gerçekliğin ve mantığın kapalı kutusundan çıkarmasına yardımcı olur. Bu çelişkili ortaklıkta ilgi çekici yönlerden biri de; bir yandan rüyaların gerçek yaşamdan tamamen tecrit edilmesi ve ayrılması, öte yandan da sürekli birbirlerini ihlal etmeleri ve karşılıklı bağımlılık içinde olmalarıdır. Varlığımızın merkezini bilgimizden gizleyen bulanıklık ile rüyaların kökenini çevreleyen bulanıklık birbiriyle ilişkilendirilmeyecek kadar uyum gösterir.
Rüyalardan başka bazı çalışmalarımda ana unsur olarak mağaralar ve bedenler bulunmaktadır. Mağaralarda tıpkı düşler gibi kendi içlerindeki gizemi ve karanlığı korurlar. Bana göre karanlık, korkutucu, uçsuz bucaksız ve ıssız olan mağaralar düşlerin gizemini ve bilinmezliğini yansıtırlar. Aynı zamanda mağaracılık yaptığım ve mağara gezilerine katıldığım için, mağaraya girdiğim anda hissettiğim ve yaşadığım her şey bana düşmüş gibi gelir. Çünkü o an farklı bir evrende, bir hayalin içinde gibi hissederim. Rüyalar ve bedenler arasındaki bağlantı ise; çoğu zaman fark edilmese de bastırılmış arzu ve istekler, bir şekilde rüyalar aracılığıyla kişinin önüne tekrar ve tekrar sunulur. Hayal gücü gizli kalmış her şeyi rüyalarda gücünü kullanarak var eder. Düşlerde her zaman cinsellik unsuru ön plandadır. En masum rüyalarda bile cinsel bir arzu mevcuttur. Denebilir ki ’ Masum hiçbir rüya yoktur.’ Kişinin asıl benliğinin ve isteklerinin ortaya çıktığı düşlerde bastırılmış ve sansüre uygulamış her duygu kendini açığa çıkarmak için fırsat kollar.
Eğitim hayatım boyunca özellikle ilgim olan gerçeküstücülük akımıyla yakından ilgilendim ve araştırdım. Freud ve bilinçaltı, rüyalara dair çalışmalar her zaman ilgimi çekmiştir. Ağır ve saran gerçekliğe takılan zihin, hayalini kurduğu Harikalar Diyarından her geçen dakika biraz daha uzaklaşır. Hücrelerine kadar sızan bu dıştan bastırılmış gerçeklik kişiyi kendi hayal dünyasını yaşayamaz hale getirir. Gerçeküstücülük sanat akımı ise bu haksızlığı görerek bilinçaltının serbest bırakılmasını savunmuştur. Tuvalin karşısında geçen her sanatçı aslında biraz gerçeküstücüdür. Dünyada hayali olanı ararken, bu arayış içerisinde eriyip gidecekmiş izlenimi veren bir dünya yaratılır. Ulaşılamayan bu dünya uyanıklık halinde elden kayıp gider. Amacım gerçeklikten kurtulma olanağı olarak hayal gücünü, çalışmalarda serbest dile getirilme yoluyla özgür bırakmak ve başka bir metafizik evreni ve onun imgelerini resmederek kişinin ulaşabileceği en uç mesafeyi kat edebilmektir.

ozge-kahraman1
ozge-kahraman2
ozge-kahraman3
ozge-kahraman4
ozge-kahraman5
ozge-kahraman6
ozge-kahraman7
ozge-kahraman8
ozge-kahraman9
ozge-kahraman10
ozge-kahraman11
ozge-kahraman12
ozge-kahraman13
ozge-kahraman14
ozge-kahraman15
ozge-kahraman16
ozge-kahraman17
ozge-kahraman18

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Dans-Et-Dans-Et-Yoksa-Yok-Olup-Gidecegi-Kapak-Gorseli
Dans Et, Dans Et Yoksa Yok Olup Gideceğiz

‘Elbette ki size söyleyecek söz bırakmayan durumlar vardır. Yapabileceğiniz tek şey söyleyeceklerinizi hissetmektir. Sözcükler bir şeyleri harekete geçirmek karşısında kifayetsiz...

Kapat