PEN Türkiye Mart Ayının Kitabını Belirledi!

PEN Türkiye Yazarlar Derneği, Mart ayının kitabını Şirin Tekeli’den ‘Feminizmi Düşünmek ‘olarak belirledi.

Türkiye’de feminist hareketin öncü isimlerinden olan Şirin Tekeli’nin ‘Feminizmi Düşünmek’ adlı kitabı PEN Türkiye Yazarlar Derneği tarafından Mart ayının kitabı seçildi. Tekeli’nin kırk yıllık bir döneme tanıklık ettiği ve kadınların kaderini değiştirmenin tek yolu olduğunu düşündüğü feminizme dostça yaklaşmamızı umduğu kitabı ‘Feminizmi Düşünmek’in PEN Türkiye tarafından seçilmesi ise şu sözlerle açıklandı:

”Ülkemizdeki kadın hareketinin öncülerinden olan Şirin Tekeli,  bir bilim insanı titizliğiyle yıllarca hem bu yolda çeşitli kurumların kurulmasını sağladı hem  de  yazılarıyla birkaç kuşak feminist yazarın yetişmesine yol açtı. 40 Yıl  boyunca yazdığı yazılardan  oluşan bir seçkiyi  “Feminizmi Düşünmek” başlığı altında toplarken,  hem kadın hareketinin gelişimine ve dönüşümüne ışık tutuyor, hem de günümüze ilişkin öneriler ve uyarılar sunuyor.”

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Hobbit Köyü: Shire

 Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit  filmlerinde geçen Orta Dünya'nın Hobbit köyü Shire. Orta Dünya'nın bu güzel köyü Yeni Zelanda Matamata'da bulunmakta.Bölge...

Kapat