Picasso’nun 75 Yıllık Evrimi

Picasso’nun otoportre koleksiyonuna baktığınızda ilk ve son çalışmaları arasındaki bariz farkları görebilirsiniz.  Ama gençliğinden ölümüne kadar olan zamana baktığımızda resimlerin aynı elden yapıldığı da aşikar. Kimi zaman sadeleşip kimi zaman daha karmaşık portrelerini yapması, iç dünyasındaki ve hayatındaki değişimleri resimlerine yansıtması elbette ki kaçınılmaz. Son otoportrelerinde iskelet formuna benzer çalışması da dikkat çekici unsurlardan.

Picasso, yöntemsel farklılıklarla ilgili düşüncelerini  “Sanatımda kullandığım farklı metotlar bir devrim olarak görülmemeli ya da ideal resmin bilinmezliğine atılan bir adım gibi. Farklı temalar kaçınılmaz olarak farklı yöntemler gerektirir. Bu evrim veya ilerleme ya anlamına gelmez; ifade etmek istediği fikri ve ifade etmek istediği yolu izleyen bir konudur.” diyerek açıklamıştır.

15 yaşında

pi-1

18 yaşında

pi-2

21 yaşında

pi-3

24 yaşında

pi-4

25 yaşında

pi-5

35 yaşında

pi-6

56 yaşında

pi-7

83 yaşında

pi-8

85 yaşında

pi-9

89 yaşında

pi-10

90 yaşında

pi-11

90 yaşında

pi-12

90 yaşında

pi-13

 

Kaynak=1

 

Nazlı Hatipoğlu

Işık Üniversitesi Psikoloji bölümünde eğitimine devam etmekte. Edebiyatın yanı sıra fotoğraf ve resimle de yakından ilgileniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Hiç Geçmeyen Bir Kırıklık: İntihar Eden Yazarlar

"İntihar etti dediler benim için; hayır, etmedim. Tadı yokken bile, tadında bırakayım dedim" Bu yazıda, dünyayla derdi olan  ve bu...

Kapat