Picasso’nun 75 Yıllık Evrimi

Picasso’nun otoportre koleksiyonuna baktığınızda ilk ve son çalışmaları arasındaki bariz farkları görebilirsiniz.  Ama gençliğinden ölümüne kadar olan zamana baktığımızda resimlerin aynı elden yapıldığı da aşikar. Kimi zaman sadeleşip kimi zaman daha karmaşık portrelerini yapması, iç dünyasındaki ve hayatındaki değişimleri resimlerine yansıtması elbette ki kaçınılmaz. Son otoportrelerinde iskelet formuna benzer çalışması da dikkat çekici unsurlardan.

Picasso, yöntemsel farklılıklarla ilgili düşüncelerini  “Sanatımda kullandığım farklı metotlar bir devrim olarak görülmemeli ya da ideal resmin bilinmezliğine atılan bir adım gibi. Farklı temalar kaçınılmaz olarak farklı yöntemler gerektirir. Bu evrim veya ilerleme ya anlamına gelmez; ifade etmek istediği fikri ve ifade etmek istediği yolu izleyen bir konudur.” diyerek açıklamıştır.

15 yaşında

pi-1

18 yaşında

pi-2

21 yaşında

pi-3

24 yaşında

pi-4

25 yaşında

pi-5

35 yaşında

pi-6

56 yaşında

pi-7

83 yaşında

pi-8

85 yaşında

pi-9

89 yaşında

pi-10

90 yaşında

pi-11

90 yaşında

pi-12

90 yaşında

pi-13

 

Kaynak=1

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Dünyanın Saygı Duyduğu Bir Lider: Mustafa Kemal Atatürk

"Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır." Cumhuriyetimizin kurucusu, modern düşünce ve ilkelerimizin...

Kapat