PINK FLOYD’A VEDA: SON ALBÜM ENDLESS RIVER’A DAİR

‘’Hazinemizden artakalanları en iyi şekilde kullandık. Sanıyorum ki bu albüm Pink Floyd’un son albümü olacak.’’

Efsanevi gitarist David Gilmour’ın bu sözlerle bizleri haberdar ettiği Pink Floyd albümü ”The Endless River”, 10 Kasım 2014 tarihinde piyasaya çıkacak. Albümün ismi, grubu yakından takip eden birçok hayranına tanıdık gelecektir. 1994 çıkışlı ”Division Bell”in finalindeki şaheser High Hopes şu sözlerle son bulur:

‘’The grass was greener
The light was brighter
The taste was sweeter
The nights of wonder
With friends surrounded
The dawn mist glowing
The water flowing
The endless river…
Forever and ever…’’

The Endless River, Division Bell albümünün sonsuza akan nehrine bir selam niteliğinde. Grubun 2008 yılında aramızdan ayrılan klavyecisi Rick Wright’ın bıraktığı müzikal miras, Nick Mason ve David Gilmour’un üzerinde çalışmasıyla şekillendi.

David Gilmour: Albümdeki temel fikir aslında Rick, Nick ve benim geçmişte yaptığımız gibi beraber çalmamız fikriydi. Öyle ki, aradan çok zaman geçmiş olduğundan unuttuğumuz bu durum anında tanıdık bir duyguya dönüşüverdi.

Nick Mason: Albümle ilgili en önemli unsur Rick’in geçmişte yaptıklarını dinlemek ve takdir etmekle ilgiliydi, Rick’i kaybettikten sonra onun ürettiklerini dinlemek onunla bizi tekrar bir araya getirdi ve onun ne kadar önemli bir müzisyen olduğunu bize hatırlattı.’’

Albüm, Gilmour’un eşi Polly Samson’ın sözlerini yazdığı ve Gilmour’un seslendirdiği ”Louder Than Words” ile sona eriyor. Division Bell’in son şarkısı olan High Hopes, hatırlayacağınız üzere çan sesleriyle son buluyordu. Albümün çıkışından önce internette geçtiğimiz günlerde paylaşılan ve saatler sonra telif hakları sebep gösterilerek silinen Louder Than Words ise yine aynı seslerle başlıyor. Enstrumantal bir döngünün içinde şekillenen albümün sözlere sahip tek şarkısı da albümün bu özelliğine ve ünlü progresif, saykodelik rock grubunun hikayesine göndermede bulunuyor:

“We bitch and we fight
But this thing that we do
It’s louder than words
The sum of our parts
The beat of our hearts
It’s louder than words.”

Şarkının bir bölümünü Gilmour ve Mason’ın röportajlarının bulunduğu videoda dinleyebilirsiniz:

Division Bell albümünde ünlü fizikçi Stephen Hawking’in yapay sesi de kullanılmıştı ve bu sesleri içeren ”Keep Talking” uzun süre listelerde bir numarada kalmıştı. Stephen Hawking, yeni albümde bulunan ”Talkin Hawkin” ile yeniden karşımıza çıkıyor. İki şarkı da, 1994 yılında British Telecom için çekilen reklamdan alıntılar içeriyor. İşte David Gilmour’un izlediğinde neredeyse gözyaşlarını tutamadığını söylediği video:

Pink Floyd’un albüm kapaklarının sanatsal zenginlikleri ve barındırdıkları sürreal imgeler her zaman dikkat çekmiştir. Grubun son albümünün kapağı da Mısırlı bir dijital sanatçı olan Ahmed Emad Eldin’e ait. Grubun sanatsal çalışmalarını üstlenen Storm Thorgerson’ın yokluğunda internette tesadüfen karşılaşılan bu çalışma tam da albümün vaad ettiklerine bir gönderme olduğu için seçilmiş. Çalışmada güneşin parıltısına karşı bulutlardan oluşan bir nehirde sandalını süren bir adam betimlenmiş ve Pink Floyd’un 1965 yılında Syd Barrett, Mason, Waters, Wright ile başlayan ve sonsuza değinen muazzam öyküsü sanki tek bir resimle kimliğe bürünmüş.

Herkesin albümle ilgili merak ettiği bir diğer soru da 29 yıl önce gruptan ayrılan Roger Waters’ın gruba geri dönüp dönmeyeceğiydi. Sosyal medyadan bir mesaj paylaşan Waters söylentilere son noktayı koydu.

Roger Waters:”Pink Floyd’dan 1985 yılında ayrıldım, 29 yıl önce. ‘Momentary Lapse of Reason’ ve ‘The Division Bell’ stüdyo albümlerinde yer almadığım gibi 1987 ve 1994 konser turnelerinde de yoktum. ‘Endless River’ ile hiçbir alakam yok ve bunu anlamak çok da zor olmasa gerek.

Kasım ayında tamamını dinlemeyi sabırsızlıkla beklediğimiz albümde bulunan şarkılar ise sırasıyla:

Things Left Unsaid
It’s What We Do
Ebb and Flow
Sum
Skins
Unsung
Anisina
The Lost Art of Conversation
On Noodle Street
Night Light
Allons-y (1)
Autumn’68
Allons-y (2)
Talkin’ Hawkin’
Calling
Eyes to Pearls
Surfacing
Louder Than Words

 

1 Comment

  1. murat

    29 Ekim 2014 at 19:56

    Heyecanla bekliyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
‘Kaybedenler Kulübü Yolda’ Filminden İlk Teaser Yayınlandı!

2011 yılında vizyona girdiği tarihten bu yana bir efsane haline gelen 'Kaybedenler Kulübü'nün devam filminin çekimlerine başlandı. Çekimler devam ederken...

Kapat