PISA 2015 Verilerine Göre Türkiye Okumada Sondan İkinci Sırada!

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) açıkladığı 2015 verilerine göre Türkiye, okuma, matematik ve fen bilimleri alanında listenin sondan ikinci sırasında.

Her üç yılda bir OECD’nin açıkladığı verilerde 2012 yılına göre Türkiye’nin ortalaması 7 sıra geriledi. 72 ülkeden 15 yaş düzeyinde 540 bin öğrencinin katıldığı programda Türkiye okuma, matematik ve fen bilimleri alanlarında 35 OECD ülkesi arasında sondan ikinci oldu.

Türkiye’den 187 okuldan 5 bin 895 öğrencinin katıldığı PISA’da ortalamanın 7 sıra düşmesinin nedeni ise uzmanlar tarafından değerlendirildi. Uzmanlara göre bu düşüşteki neden; ülke sayısındaki artış ve öğrencilere yöneltilen soruların zorlaştırılması.

PISA 2015 verilerine göre Türkiye’nin ortalaması yüzde 1.6 olurken, OECD ortalaması yüzde 15.3 oldu. Listenin son sıralarını Meksika ve Türkiye paylaşırken, ilk sıralarında ise Singapur ve Hong Kong yer aldı.

oecd-liste-1

oecd-liste

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
BİR YAZ RÜYASI: FETHİYE ‘KOYLAR VE ADALAR’

Ölüdeniz’i fethettikten sonra diğer koyları keşfetmeye başlayabiliriz. Bölgede birçok koy bulunuyor ve koyların çoğu oldukça temiz. Koyları keşfetmenin en iyi yollaından...

Kapat