Now Reading
Puglia’da Konik Bir Beyaz Kasaba: Alberobello

Puglia’da Konik Bir Beyaz Kasaba: Alberobello

İtalya’nın köyü, kasabası, sımsıcak ve rengarenk evlerle bezenmiş minik şehirleri saymakla bitmiyor biliyorsunuz. İtalyanların ruhlarındaki renklilik evlerine ve yüzlerine de
yansıyor. Eh, ne de olsa Akdeniz’in çocukları onlar.

Şirin kasabalarda inşa edilmiş taş evlere alışkınız fakat, böylesini olsa olsa Yunanistan’da görürüm diyeceğiniz bir yerleşim yeri ile tanıştırmak isterim sizi.

Burası, 1995 yılında UNESCO kültür mirası listesine girmiş, Adriyatik Denizi’nin güneyindeki bembeyaz kasaba Alberobello! Henüz gitme fırsatınız olmadıysa, İtalya rotanızda ilk sıraya koyun derim bu huzurlu kasabayı. Puglia bölgesinin gurur kaynağı o!

Güney İtalya’da, Bari ile Brindisi şehirleri arasında, koni şeklinde ‘trulli’ diye adlandırılmış, birbirine neredeyse bitişik üçgen evlerden oluşan yapılarla dolu bu yerleşim yeri, görür görmez kendine aşık ediyor.

İç içe geçmiş, birbirine yaslanmış gibi duran evlerin bu kadar yakın olmalarının sebebi aslında asırlar önce çıkarılan bir vergi kanunu. 14. yüzyılın sonlarında kral bir kanun çıkararak izinsiz yerleşim kurmayı yasaklıyor. Alberobellolular ise vergi ödememek için trulli evlerini inşa ediyor. Böylece vergi memurları geldiğinde yığma taş evlerin çatılarını kolayca yıkabiliyorlar. Çünkü çatısı olmayan yapılar o dönem evden sayılmıyormuş. Böylece halk da vergi ödemekten kurtuluyor.

Daha sonra Alberobello’daki bu yapılanma, bir gelenek haline dönüşmüş. Çatılarındaki sembollerin ise dini anlamları var. Hristiyan veya şaman semboller ev halkını kötülüklerden koruması için yapılmış. Ayrıca bu semboller ev sahibinin etnik kökenini de belirlermiş.

Tarihi 16. yüzyıla dayanan kasabada yaklaşık 1200 tane ev bulunuyor. Kasaba yaklaşık 10.000 kişilik bir nüfusa sahip. Yapıların bazıları ev olarak, bazıları restoran veya otel, bazıları ise hediyelik eşya mağazası olarak kullanılıyor.

Alberobello’da iki büyük homojen trulli bölgesi var. Bunlardan ilki sakin bir yerleşim bölgesi olan, Aia Piccola. İkincisi ise turistlerin ana merkezi Rione Monti. Rione Monti mahallesinde, yan yana homojen olarak inşa edilmiş yaklaşık 1.000 ev var. Bu bölgede dolaşırken hemen hemen her tür trulli bulabiliyorsunuz.

Trulli mağazalar, trulli barlar, trulli restoranlar ve hatta yirminci yüzyıl trullo kilisesi,
Chiesa di St. Antonio…

Sokakların güzelliği ile ruhumuzu doyurduktan sonra, biraz da karın doyurmamız gerekir
diye düşünüyorum. Alberobello İtalya’nın en iyi zeytinyağını üreten kasabası. Kasabanın çevresi zeytin ağaçlarıyla kaplı. Öyle ki; yerel zeytinyağı müzesi bile var. Ayrıca kasabada şarap
müzesi ve el sanatları müzesi de bulunuyor.

Burayı ziyaret etmek için en ideal mevsim yine her zamanki gibi yaz. Kasaba yaz aylarında çok sayıda müzik festivaline de ev sahipliği yapıyor. Uçakla Bari’ye yapacağınız bir seyahatin ufacık bir kısmına sıkıştırılamayacak güzellikteki Alberobello için, tam olarak bir gününüzü ayırın derim. Bir gece dahi olsa, bu sıra dışı evlerde konaklamak ruhunuza iyi gelecektir.

Kaynak: 1, 2, 3

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top