Now Reading
Quentin Tarantino Filmlerinden 10 İkonik Sahne!

Quentin Tarantino Filmlerinden 10 İkonik Sahne!

Ünlü Amerikalı yönetmen Quentin Tarantino özgün filmleriyle, dünyaya adını duyurmuştur. Aktör bir babanın oğlu olan yönetmenin, kendisinin yazıp yönettiği ilk filmi Reservoir Dogs (1992), Sundance Film Festivali’nde gösterilmiştir. Buradan olumlu eleştiriler toplayan ve çok konuşulan Tarantino, ikinci kırılmayı Cannes Film Festivali’nde “Altın Palmiye” ödülünü kazanan Pulp Fiction (1994) ile yaşamıştır.

İlerleyen zamanlarda ise From Dusk Till Dawn (1996), Jackie Brown (1997), Kill Bill: Vol. 1 (2003), Kill Bill: Vol. 2 (2004), Inglourious Basterds (2009), Django Unchained (2012) ve The Hateful Eight (2015) gibi hemen hemen aynı oyuncu isimlerle çalıştığı kült filmlere imza atmıştır. En son vizyona giren filmi ise yakın zamanda oldukça ses getirmiş olan Once Upon A Time In Hollywood (2019) filmidir.

Biz de sinema tarihine değerli eserler bırakan ünlü yönetmenin, bu tarihe kazınan filmlerinden bazı ikonikleşmiş ya da ünlü sahnelerini sizler için listeledik.

İşte liste:

1. Reservoir Dogs – Mr. Blonde Polis Memuruna İşkence Ediyor

Soygun yapan bir grup profesyonel hırsız, iş sonrası bir depoda buluşmaya başlamıştır. Mr. Blonde, soygun sırasında yakaladığı polis memuruna, bu depoda müzik eşliğinde işkence etmeye başlar.

2. Pulp Fiction – Mia Wallace ve Vincent Vega’nın Dans Sahnesi

Vincent Vega, hizmet ettiği Marsellus’un eşi olan Mia’ya bir günlüğüne göz kulak olmakla görevlendirilmiştir. Mia’nın her istediğini gerçekleştiren Vega, kendini Mia ile sahnede dans ederken bulur.

3. Pulp Fiction – Vincent Vega, Marvin’i Yüzünden Vuruyor

Bir “insan öldürme işi” sonrası ortağı Jules Winnfield ile görüş ayrılığı yaşayan Vega, kendini hararetli bir tartışma içinde bulur. Bu sırada içinde bulundukları arabanın bir tümsekten geçmesi ise her şeyi mahveder.

4. Kill Bill: Vol. 1 – The Bride (Gelin) vs. Crazy 88 Karşılaşması

Bill’i öldürmek için yola koyulan The Bride, türlü türlü engelleri aşmaktadır. Bu engellerden biri House of Blue Leaves’deki (Mavi Yapraklı Ev) O-Ren Ishii’nin kişisel ordusu olan Crazy 88’dir.

5. Kill Bill: Vol 1 – The Bride ve O’ren Ishii, Karda Dövüşüyor

Crazy 88’i tek başına deviren The Bride’ın, O’ren Ishii ile karşılaşma vakti gelmiştir.

Sahne, tek part olarak da mevcut fakat videoda yaş kısıtlaması var. “Kill Bill Vol.1 O-Ren Ishii v The Bride (Cotton Mouth v Black Mamba) Fight Scene” başlığı ile videoyu Youtube’da bulabilirsiniz.

6. Kill Bill: Vol. 2 – The Bride Tabuttan Canlı Çıkıyor (Mezar Sahnesi)

Bill’in adamı tarafından eli kolu bağlı ve canlı canlı toprağa gömülen The Bride, öğrendiği teknikleri uygulayarak tabuttan kurtulur ve hayata geri döner.

7. Inglourious Basterds – Final Sahnesi

Nazilere karşı savaşan Amerikalı Aldo Raine ve çetesi, hayatta tek bir Nazi dahi bırakmama yemini etmiştir. Aldo, tutuklayıp salıverdiklerine ise bir iz bırakmaktadır. Amerika ile anlaşmaya varan Nazi komutanı Albay Hans Landa da bu izden nasibini alır.

See Also

8. Django Unchained – Django, Candie’nin Adamlarına Karşı Tek Başına Savaşıyor

Koca yürekli Django, sevdiği kadına tekrar kavuşabilmek için neleri göze almıştır. Tam her şeyi halettik derken kargaşa yeniden başlar. Candie ölünce adamları Django’ya karşı saldırıya geçer. Django, tek tabanca savaşır.

9. Django Unchained – Candie Yalanları Ortaya Çıkarıyor (Kafatası Sahnesi)

Calvin Candie, çiftliğini satın almaya gelen Dr. Schultz ile anlaşmaya varmıştır. Fakat hizmetkarı Stephen, işlerin sandığı kadarıyla sınırlı kalmadığını anlatınca Candie de misafirlerine karşı küçük bir oyun sergiler.

10. The Hateful Eight – Diasy, Şerif Mannix’i Vurulmamak İçin İkna Etmeye Çalışıyor

Minnie’nin tuhafiye dükkanında ortalık karışmıştır. Mükafat avcısı John Ruth’un esiri olan Diasy, Ruth öldürülünce serbest kalmak için Şerif Mannix’i ikna etmeye çalışır. Binbaşı Warren’i öldürüp onu öldürmemesi için her türlü çabayı sarf etse de durum pek iç açıcı değildir.

Şimdilik bizden bu kadar. Eklemek istediğiniz sahneler varsa siz de yorumlarla katkıda bulunabilirsiniz.

 

 

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
1
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top