Robotlar Resim Yarışmasında!

Bu yıl 2’ncisi robot sanatçılar için düzenlenen yarışmaya 10 farklı ülkeden 38 ekip, 200 eser katılım gösterdi.

Yarışmanın birincisi Kolombiya Üniversitesi, PIX18/Creative Machines Lab adlı ekip oldu. Ekip, yarışmada ünlü bir eserin aynısını yapabilecek veya orijinal eser üretebilecek fırça darbelerini yapabilen bir algoritmayla üretilmiş endüstriyel robot kol kullandı.

Yarışmanın ikincisi ise Kasetsart Üniversitesi CMIT ReART ekibi oldu. Ekip, Van Gogh‘un The Starry Night eserinin yanı sıra benzer ünlü tabloların kopyalarını üretti. Bu eserlerin yanı sıra orijinal çalışmalara da imza attı.

‘Robotlar tarafından estetik bir sanat üretilebilir mi?’ Sorusunun cevabını merak eden internet girişimcisi Andrew Conru, yarışmayla beraber şu açıklamada bulundu: ”Sanatçılar resim yaptıklarında her zaman bir algoritma kullanır. Algoritma aslında teknik veya kural demek yerine kullanılan süslü bir kelimeden ibaret. Basit bir algoritma robota boyayı doğru yere bırakmasını söyleyebilir ancak daha karmaşık algoritmalar robotların dağınık ve özgür çalışmasını sağlayabiliyor. Aynı yöntemle neredeyse her tabloyu çözümleyebilirsiniz çünkü her ressamın kendine ait bir algoritması var. Her robot takımı aslında kendi tekniğini kullanmış oluyor.” Yarışma hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız.

PIX 18’in çizimi. Creative Machines Lab ekibi, Kolombiya Üniversitesi

CMIT ReART’ın çizdiği Vincent van Gogh’un The Starry Night tablosu

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
2016 Yılında NASA’nın Çektiği En İyi Fotoğraflar!

NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), 2016 yılı boyunca çektiği fotoğrafların en iyilerini yayınladı. Fotoğraflarda doğa olaylarının yanı sıra küresel...

Kapat