Ruhundaki Amatörü Öldüremeyen Sanatçı : Andre Kertesz

Yansımalar.Andre Kertesz’in vizöründen  yaramaz bir çocuk gibi size munzurca göz kırpar.Fotoğrafları ilk bakışta  basit bir anlatım gibi gelir ama sonra sizi gizli derinliğine hapseder. Öyle hapseder ki O’nun fotoğraflarına bakarken kendinizi bir çatalın gölgesinde kaybolmuş şekilde bulabilirsiniz.Gölgeler,grafiksel oyunlar ,sade anlatımlar sizi ölümsüz bir estetikle buluşturur.Kısacası size’’ fotoğraf budur’’der. Henri Cartier-Bresson’un onun için söylediği “Bugün yaptığımız her şeyi, o çok daha önce yapmıştı.” sözü, Kertész’in fotoğraf sanatı için değerinin vurgulanması bakımından önemlidir.

Andre Kertesz dünyanın en önemli fotoğrafçıları arasında sayılır. Yetmiş yılı aşkın fotoğraf kariyeri boyunca özellikle küçük formatlı kameralar kullanarak, iddiasız bir üslupla günlük yaşama ilişkin fotoğraflar çekmiştir.

andre-kertesz-2

andre-kertesz-3

 

Budapeşte’de doğan Kertesz, 1912 yılında Paris’e yerleşmiş ve fotoğrafçılığa burada başlamıştır. Küçük fomatlı bir 35mm. Leica kullanarak serbest fotoğrafçı olarak çalışmaya başlayan Kertesz, Picasso, Calder, Mondrian ve “Paris elit grubunun” diğer sanatçılarından etkilenerek, bükümlü aynalar aracılığıyla elde ettiği bir dizi ‘biçimi bozulmuş’ nü fotoğrafla çalışmaya başlamıştır.

1937 yılında fotoğraflarını satabilme umuduyla New York’a giden Kertesz benzersiz “bakış noktası” perspektifiyle bir usta olarak kabul görmüş, patlak veren II. Dünya Savaşı’nın da nedeniyle yaşamının geri kalan kısmını New York’da geçirmiştir.

Dünya fotoğrafçılığının biçimlenmesinde  önemli  bir role sahip olan Kertesz kendini bir amatör olarak görecek kadar mütevazidir.

andre-kertesz-4

andre-kertesz-5

andre-kertesz-6

andre-kertesz-7

andre-kertesz-8

andre-kertesz-9

Andre Kertesz / Foto 1977

“Ben bir amatörüm ve ömrüm boyunca da öyle kalmaya niyetliyim.” André Kertész

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Edebiyattaki İrlanda Kanı: Edna O’Brien

15 Aralık 1930’da Tuamgraney, Country Clare’de gözlerini dünyaya açan Edna O’Brien, İrlanda Edebiyatı’nın yaşayan en önemli yazarlarından biridir. 1950’de eczacılık...

Kapat