Rusya’dan Ankara Devlet Tiyatrosu’na Ödül!

Ankara Devlet Tiyatrosu’nun sahnelediği ‘Yeraltından Notlar’ oyunu, Rusya’da düzenlenen 20. Dostoyevski Tiyatro Festivali’nde ‘seyirci beğeni ödülüne’ layık görüldü.

Rusya’da 1992 yılından bu yana düzenlenmekte olan festivalin bu yıl 20’ncisi gerçekleştirildi. Dostoyevski’ye ait klasikleşen eserlerin uyarlamalarının sahnelendiği festivale Rusya’da  Moskova, St. Petersburg, Vologda, Perm, Lipetsk ve İrkutsk şehirlerinden; Litvanya, İran, Türkmenistan ve Türkiye’den profesyonel tiyatro ekipleri katılım gösterdi.

Karamazov Kardeşler, Suç ve Ceza, Beyaz Geceler, İkiz, Uysal Kız gibi eserlerin izleyici ile buluştuğu 20. Dostoyevski Tiyatro Festivali’nde, Ankara Devlet Tiyatrosu da ‘Yeraltından Notlar’ oyunu ile yer aldı. 9 Kasım’da Rusiç Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyun, ‘seyirci beğeni ödülü’nü kazanarak uluslararası alanda başarı elde etti. ‘En iyi erkek ve kadın oyuncu’, ‘En iyi yardımcı oyuncu’ ödüllerinin de verildiği festivalin jürisinde ise Rusya’nın önemli tiyatro yönetmenleri, tiyatro eleştirmenleri ve Rus devlet tiyatro sanatçıları yer aldı.

yeraltindan-notlar-3

yeraltindan-notlar-4

yeraltindan-notlar-5

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Bach’ın Yarım Kalan Son Eseri Bigisayar Yazılımıyla Tamamlanacak!

Klasik müziğin efsanevi isimlerinden Johann Sebastian Bach'ın yarım kalan eseri, ABD'deki Washington Üniversitesi araştırmacıları tarafından bilgisayar yazılımıyla tamamlanmaya çalışılacak. Araştırmacılar, Bach'ın...

Kapat