Safranbolu’da ‘Gazozuna Sinema’ Günleri!

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük’ün tarihi evleriyle bilinen Safranbolu ilçesinde sinemaseverler nostalji yapacak. Eski sinema binasında ‘Gazozuna Sinema’ temasıyla düzenlenecek gösterimlerde tahta sandalyelerde gazoz yudumlayarak film izleme keyfi 60’lı yılları aratmayacak.

Safranbolu’daki Tarihi Muallimler Birliği binasına ‘Sinema Müzesi’ ve ‘Belgesel Film Kütüphanesi’ açılacak. Açılacak yeni merkezde sinema bölümü öğrencilerine ve sinema meraklılarına ünlü yönetmenler tarafından 3-4 günlük eğitimler verilecek. Eğitimlerin yanı sıra sinemaseverler nostalji yapma imkanı da bulacak. Haftanın belli günlerinde sinema gösterimleri yapılacak merkezde sinemaseverler tahta sandalyelerde gazozlarını yudumlayarak film izlemenin tadını çıkaracak.

18. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivaliyle ilişkilendirilerek açılacak merkez hakkında Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy şu açıklamalarda bulundu: ”Bu bina Muallimler Birliği, daha sonraki yıllarda Çınar Sineması olarak kullanılmış. Bu binayı 2015 yılında yeniden Safranbolu’nun hayatına geri kazandırdık. Geçmişte olduğu gibi bu bina yine Türk sinemasına hizmet etmeye devam edecek. Sinemacılıkta kullanılan aletler, çekilmiş sinema filmleri, sinema için lazım olan geleneksel sinema motiflerini burada canlandırmaya gayret edeceğiz. Türkiye’deki en büyük ‘Belgesel Film Kütüphanesi’ni ve ‘Sinema Müzesi’ni burada oluşturmak istiyoruz. ”

Aksoy, ‘Gazozuna Sinema’ günleri hakkında ise, ”Safranbolu deyince akla sinema ve gazoz gelmekte. Tahta sandalyelerde oturup, onun gıcırtılarıyla beraber gazozumuzu yudumlayarak tarihi Türk sinemalarını seyretmek büyük bir keyif. Bu keyfi Safranbolu’da yeniden canlandırmak istiyoruz. ifadelerinde bulundu.

Tarihi Muallimler Birliği Binası / Safranbolu

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Venüs ve Mars’ın “Meşru” Evliliğinin Tiziano Eserinde Dile Gelişi

Hesiodos’un anlatısına göre başlangıçta sadece kaos vardı ve kaos sonsuz bir boşluktu. Kaostan tek başına çıkmayı başarak ilk şey ise...

Kapat