Sakura Ağacı

35 sakura-agaci

Japon kültürünün bir parçası haline gelmiş Sakura ağacı…

Sakura, Japonya’da yetişen bir ağacı türü. İlginçtir ki ağaç, kiraz ağacı olarak adlandırılır fakat aslında meyve vermez, sadece bir süs ağacıdır. Japonya’nın doğal zenginliği olarak sınıflandırılır. Bu sebeple ağacın ya da tohumunun ülke dışına çıkartılması yasaklanmıştır. Sadece belli sebeplerle 9 ülkeye gönderilmiştir.

Bu ülkelerden biri de Türkiye. 1890 yılında Japonya’dan dönerken kayalara çarpıp batan Ertuğrul Fırkateyn’inde hayatını kaybetmiş 587 şehidimizin anısına Japon Hükümeti ve Sakura Vakfı 2005 yılında 587 adet Sakura fidanı göndermiş.

Ağaç Japon kültüründe mükemmel güzelliği ve aynı zamanda hızlı, acısız ölümü ifade eder. Bir şeyin hem üstün güzellik hem de hızlı şekilde ölmeyi nasıl aynı anda sembolize ettiği sorusunun cevabı ise Japon kültürünün ölüme bakış açısında saklıdır.

Zaten bu sebepledir ki Ertuğrul Fırkateyn’inde ölen şehitlerimiz için Sakura fidanları gönderilmiştir zira bu Japonya’dan bir mesajdır ve anlamı;

‘’ üzülmeyin, evlatlarınız hızlıca öldü ve hızla mükemmel güzelliğe kavuştular…  ‘’

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
mermer-magaralari-24
Güney Amerika’dan Bir Dünya Harikası: Mermer Mağaraları

Chris Hillary 10 yıllık reklamcılık deneyimini ve hüsran dolu kariyerini bir gecede geride bırakıp, hiç pişman olmadığı bir maceraya atılmış....

Kapat