Sakura Ağacı

Japon kültürünün bir parçası haline gelmiş Sakura ağacı…

Sakura, Japonya’da yetişen bir ağacı türü. İlginçtir ki ağaç, kiraz ağacı olarak adlandırılır fakat aslında meyve vermez, sadece bir süs ağacıdır. Japonya’nın doğal zenginliği olarak sınıflandırılır. Bu sebeple ağacın ya da tohumunun ülke dışına çıkartılması yasaklanmıştır. Sadece belli sebeplerle 9 ülkeye gönderilmiştir.

Bu ülkelerden biri de Türkiye. 1890 yılında Japonya’dan dönerken kayalara çarpıp batan Ertuğrul Fırkateyn’inde hayatını kaybetmiş 587 şehidimizin anısına Japon Hükümeti ve Sakura Vakfı 2005 yılında 587 adet Sakura fidanı göndermiş.

Ağaç Japon kültüründe mükemmel güzelliği ve aynı zamanda hızlı, acısız ölümü ifade eder. Bir şeyin hem üstün güzellik hem de hızlı şekilde ölmeyi nasıl aynı anda sembolize ettiği sorusunun cevabı ise Japon kültürünün ölüme bakış açısında saklıdır.

Zaten bu sebepledir ki Ertuğrul Fırkateyn’inde ölen şehitlerimiz için Sakura fidanları gönderilmiştir zira bu Japonya’dan bir mesajdır ve anlamı;

‘’ üzülmeyin, evlatlarınız hızlıca öldü ve hızla mükemmel güzelliğe kavuştular…  ‘’

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Türk Mezzosoprano Ezgi Karakaya ‘BBC Cardiff Dünyanın En İyi Şarkıcısı Yarışması’nda Finale Kalmayı Başardı!

Dünyanın dört bir yanından 450 kişinin katıldığı 'BBC Cardiff Dünyanın En İyi Şarkıcısı Yarışması'nda  (BBC Cardiff Singer of The World),...

Kapat