Şu an Okuyorsun
Sanat Bir Anlamda Deformasyondur / Fernando Botero

Sanat Bir Anlamda Deformasyondur / Fernando Botero

Kolombiyalı ekspresyonist ressam ve heykeltıraş Fernando Botero, “güzellik” kavramına karşı eleştirel yorumlama tarzıyla bilinen bir sanatçı. Özellikle önemli ressamların ünlü tablolarını yeniden yorumladığı resimlerindeki odak noktası; şişman figürler.

Eserlerinde; figürleri farklı boyutlandırması, göze çarpan perspektif kullanımı, canlı renkleri tercih etmesi ve bu renkleri uyum içerisinde kullanması, sanatçıyı daha özel yapıyor. Kompozisyonlarında; kedi, köpek gibi canlılara ve ayna, sigara izmariti gibi objelere sıkça rastlanıyor. Renklerin neşeli hale getirdiği görüntü; aralıklı kapılar, meyvelerin içinden çıkan kurtlar ve aynalara düşen bozuk açılı yansımalardan huzursuz eden bir gerilim havasına bürünüyor.

Bana kalırsa resimlerdeki figürler aslında şişman değil zayıflar. Yapıtlarımın zaman zaman hiciv unsuru içerdiğini unutmamanız gerek. Figürlerimin daha çok şişirilmiş figürler olduğu söylenebilir; şehvetli hale getirilmek için şişirilmiş figürler. Sanatta kendine özgü figürleriniz varsa ve bunlar üzerinde kafa patlatmaya meraklıysanız doğal olanı deforme etmeye çalışmanız kaçınılmazdır. Sanat dediğiniz aslında bir anlamda deformasyon demektir. Gerçek anlamda realist sanat yapıtlarının varlığına inanmıyorum.

21. yüzyılın dikkat çeken sanatçılarından biri olmayı başarmış olan Kolombiyalı sanatçı, 2 yaşında babasını kaybetmesi üzerine, çocukluğunu geleneksel sahne sanatları, müzeler ve diğer kültürel altyapılar arasında geçiriyor. Bu yüzden eserlerinde, kendi kültürüne ait izleri de görmek oldukça mümkün.

16 yaşında Kolombiya gazetesinde ilk çizimleri yayınlanan sanatçı, 1952 yılında Bogota’da çalışarak kişisel sergilerini açıyor. İlk ödülünü 1959 yılında “Salón de Artistas Colombianos”’dan alarak ün kazanıyor. Fransa’da aldığı sanat eğitimi ile durumsal portreler yapmaya yönelerek, abartılı ebatlarda şişman insan ile hayvan resimleri ve heykelleri yapmaya başlıyor.

Eserlerinde neden şişman insanlar çizdiği sorusunu ise şu şekilde yanıtlıyor:

Hayır, şişman insanların resmini yapmıyorum! Biçem açısından amacım boyutları genişletmek. Böylece daha fazla renk kullanımını mümkün kılacak şekilde alanı artırabiliyor ve dile getirmek istediğim biçim duygusallığını, zenginliğini ve dolgunluğunu daha iyi aktarabiliyorum.

Sıra dışı tarzı ile dünyaca ünlü bir sanatçı olmayı başaran Botero, 2010 yılında ise Pera Müzesi’nde açtığı sergi ile Türk sanatseverle buluşmuştu.

Sanatçının eserleri:

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır