Sanat Dünyasında Güzellik bir Amaçtır Benim için ise bir Bükülmüş Çelişki! / Carter

Doğu Teksas’ta gezerken insanların ve hayvanların büyüleyici etkisine kapılan fotoğraf sanatçısı Keıth Carter, son yirmi yıldır sadece coğrafi bölgeleri gezerek kendisine heyecan veren her şeyi kamerasına ekliyor.  Mitsel temalı oluşan fotoğraflarına hayallerini de ekleyen sanatçı; çalışmalarında özelikle siyah-beyaz renk karşıtlığını tekrar eder.

Keıth-Carter

Bir fotoğrafı siyah ve beyaz olarak anlatmak, dünyanın her yerinde aynı demokratik etkiyi yaratır. Siyah ve beyazda herkes eşittir.

Keıth-Carter

Genel geçer güzellik anlayışına da karşı olan sanatçı, doğadan ve insandan beslenir.

Bütün güzellik sorunu benim için bir bükülmüş çelişkidir. Mevcut sanat dünyasında neredeyse bir güzellik fobisi var. İroni, insanların hayatlarında amaç ve güzellik arayışının çok büyük olmasıdır. Öte yandan, benim güzellikle ilgili fikrim genellikle biraz eğri veya karanlıktır. Rio de Janeiro’daki favelas [gecekondu kasabalarında] şiddet olaylarına maruz kalmış dev kadın portresini yapıştıran Fransız sanatçı JR’yi düşünün. Aynı anda hepsi unutulmaz, toplumsal sorunlara odaklı ve güzel.

Keıth-CarterKeıth-CarterKeıth-Carter

Sevil Ateş

MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Nirvana’nın Simgesi Haline Gelmiş Albüm Kapağındaki Bebekten 25 Yıl Sonra Aynı Poz

Nirvana’nın hayranı olun ya da olmayın; Nevermind albüm kapağına hepinizin aşinalığı vardır. Çıplak bir bebeğin yüzme havuzunun içinde bir doların...

Kapat