Sanat ve Şiddet Arasında Derin Bir Bağ Vardır/ Andrzej Mazur

Polonyalı sanatçı Andrzej Mazur, insan ilişkilerinin karmaşıklığına dair eserler üretiyor. Mazur’un resimlerinin konusu; sanat ve şiddet,  insan ve sanattır. “İlhamlar derinden kendine kök salmış, aklımın bir halidir. Bilinçaltına ve takıntılara; özlemlere, istek ve korkulara erişmek için insan ruhunun derinliklerine nüfuz etmeyi severim.”

Andrzej-Mazur

Sanatçı, bazı eserlerinde klasik dönem çalışmalarından etkilenmişken bazı çalışmalarında gerçek modeller ile çalışmıştır. Mazur’un birçok eseri ise kolaj çalışmasının ürünüdür. Kadın bedeni üzerinde söz sahibi olanlar da Mazur’un resimleri arasında yerini almıştır.

Andrzej-Mazur

Sanat; hayatta her şeyin mümkün olduğu ve beklendiği çok katmanlı bir oyun alanına dönüştürülen, jestlere dönüştürülmesi gereken gizemli simgeler için kullanılan bir cihazdır. Kolaj sanatı benim için dünyanın parçalanmış doğasını tasvir, aynı zamanda  onun birlikteliği; dünyanın unsurları, yeni bir realite içinde biri olarak alınabilir. Birbirinden ayrı ve farklıdır, ancak yine de bağlıdır. Benim çizdiğim ve bir araya getirdiğim imgeler, çoğunlukla bilinçaltımın bir yansımasıdır; bunlar gerçek düşünce farkındalığının bir ürünüdür.

Andrzej-MazurAndrzej-MazurAndrzej-MazurAndrzej-MazurAndrzej-Mazur

 

Sevil Ateş
MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Mutluluğa Yakın Bir Güzellik, Ölüme Yakın Bir Izdırap: Trajikomedi & Trajikomik Bir Oyun: Venedik Taciri

“Hayat dar alandarda trajedi, geniş açıda komedidir.” Charlie Chaplin Tiyatro yapıtlarının vazgeçilmez ögelerinden biri olan trajikomedi, yeryüzünün ve insanlığın iki...

Kapat