Sanatın Koruyucu Kapsülü

Sanatın Koruyucu Kapsülü: İsveç’in İlk Grafitisi Kültür Varlığı Oldu

İsveç’te, Tarık Sahle’nin “Fascinate” adlı eseriyle ilgili yaklaşık 7 yıldır süren bir tartışma söz konusu. Neden? Çünkü kültürler beşiği olan Avrupa’da da sokak sanatı hala ‘Vandalizm’ olarak değerlendirilebiliyor.

Stockholm Belediyesi 2008 yılında Vandalizm’e karşı sıfır tolerans adlı bir uygulama başlatmış ve “Fascinate” adlı eserin uygulama alanı olan eski fabrika duvarının yıkılması gündeme gelmişti. Fakat bu karar, grafiti uzmanı Tobias Barenthin Lindblad’ın öncülük ettiği grafiti dostları tarafından tepkiyle karşılanmış ve karara itiraz edilmişti. Türkiye’de olsa muhtemelen gelinen son nokta o duvarın yıkılması, eserin de tuzla buz olması olurdu. Bunun birçok örneğini de gördük. Stockholm Belediyesi ise takdirle karşılanası bir adım atıp eseri kültür varlığı olarak koruma altına aldı. Kabul edilen plan ile eserin üzerinde bulunduğu duvarın etrafına park yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca söz konusu eser Kuzey Avrupa’nın en büyük grafitisi olarak bir ilke imza attı.

Kaynak: www.ulkehaber.com

Evin Kobatan

Ege Üniversitesi, İletişim Fakültesi’nde lisans eğitimine devam etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
‘Seviyoruz ve Hiçbir Şey Bilmiyoruz’ Oyunu Yeniden Sahnede!

Moda Sahnesi'nin sevilen oyunu 'Seviyoruz ve Hiçbir Şey Bilmiyoruz', 13 Mart Pazartesi akşamı ENKA İbrahim Betil Oditoryumu'nda sahneleniyor. Orjinali Moritz Rinke tarafından yazılan oyunun...

Kapat