Sanatın Koruyucu Kapsülü

isvec-in-ilk-grafiti-eseri-kultur-varligi

Sanatın Koruyucu Kapsülü: İsveç’in İlk Grafitisi Kültür Varlığı Oldu

İsveç’te, Tarık Sahle’nin “Fascinate” adlı eseriyle ilgili yaklaşık 7 yıldır süren bir tartışma söz konusu. Neden? Çünkü kültürler beşiği olan Avrupa’da da sokak sanatı hala ‘Vandalizm’ olarak değerlendirilebiliyor.

Stockholm Belediyesi 2008 yılında Vandalizm’e karşı sıfır tolerans adlı bir uygulama başlatmış ve “Fascinate” adlı eserin uygulama alanı olan eski fabrika duvarının yıkılması gündeme gelmişti. Fakat bu karar, grafiti uzmanı Tobias Barenthin Lindblad’ın öncülük ettiği grafiti dostları tarafından tepkiyle karşılanmış ve karara itiraz edilmişti. Türkiye’de olsa muhtemelen gelinen son nokta o duvarın yıkılması, eserin de tuzla buz olması olurdu. Bunun birçok örneğini de gördük. Stockholm Belediyesi ise takdirle karşılanası bir adım atıp eseri kültür varlığı olarak koruma altına aldı. Kabul edilen plan ile eserin üzerinde bulunduğu duvarın etrafına park yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca söz konusu eser Kuzey Avrupa’nın en büyük grafitisi olarak bir ilke imza attı.

Kaynak: www.ulkehaber.com

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Man-Booker-Odulu-Uzun-Listesi-Aciklandi-kapak-gorseli
Man Booker Ödülü Uzun Listesi Açıklandı

Dünyanın en saygın edebiyat ödüllerinden biri olan Man Booker Ödülü’nün uzun listesi açıklandı. İrlanda Cumhuriyeti ve İngiliz Milletler Topluluğu vatandaşı...

Kapat