Sanatın Yeni Malzemesi: İnsanın Ta Kendisi

Kanvasa çizilen portrelere son! Alexa Meade, resme yeni bir boyut katarak resim ile gerçeği bir araya getiriyor. İnsan vücudunu 2 boyutlu bir sanata çevirerek 3 boyutlu objelerin 2 boyutlu dünyadan gibi görünmelerini sağlayan illüzyonlar yaratan Meade, dünyanın her yerinde sanata değer veren insanlar tarafından konuşulmaya başlandı.

PopOut1

PopOut2

PopOut3

PopOut4

California Institute of the Arts ve Apple gibi pek çok önemli kuruluşta dersler veren Alexa Meade, resimlerinde insanı kullanma fikrine insanların gölgeleri üzerine boya yaparak nasıl sonuçlar elde edeceğini merak ettikten sonra ulaştığını söylüyor. PBS Newshour yazarları Grace Lamb-Atkinson ve Crispin Lopez III, ressamın eserleri hakkında: “Alexa Meade, bir anlamda insan üzerine düşen gölgeyi ve ışığı doğal bir şekilde resmeden geleneksel bir figür ressamı; ama o alışık olmadığımız bir kanvası, insan vücudunu kullanıyor.” diyerek, ressamın sanatını çok güzel özetlemiş.

Meade, üniversitede aldığı heykel eğitiminin, kendisini objeleri algılama ve objeler arasındaki ilişkileri düşünme konusunda eğittiğini düşünmeye ittiğini fakat bunun dışında bir sanat eğitimi almadığını belirtiyor.

PopOut6

PopOut7

İki boyutlu bir yüzeye resim çizmenin, kendisini mental olarak sınırladığına inanan Alexa Meade, model olarak kız kardeşini kullanmayı çok seviyor ve modelleri üzerinde insan sağlığını olumsuz etkilemeyecek boyalar kullanıyor. Sanatçının, kendisine sıkça sorulan “Yaptığınız işten tatmin oldunuz mu?” sorusuna cevabıysa; yaratıcılık açısından oldukça tatmin olduğunu ancak bunun onu zamanın yüzde 70’inden fazlasını küçük denemeler yapmaktan alıkoymadığı cevabını veriyor.

Politika okuduktan sonra sanatçı olmaya karar verdiğinde arkadaşlarının alay konusu olmuş olsa da, bugün CNN, NPR, The Wall Street Journal gibi dünya çapında çok önemli yerlere sahip olan basın-yayın kuruluşları, Alexa Meade’in geleceğinin çok parlak olduğuna dair yorumlar yapmakta.

PopOut10

PopOut11

PopOut12

PopOut13

PopOut14

PopOut15

PopOut16

PopOut17

PopOut18

PopOut19

PopOut20

PopOut21

PopOut22

PopOut24

PopOut25

PopOut26

PopOut27

PopOut28

PopOut29

PopOut30

Photo Credits:

Pınar İnan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Binghamton Üniversiteleri işletme öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Eskihisar’da Tarihi Bir Şahsiyet: Osman Hamdi Bey

Herkesin 'Kaplumbağa Terbiyecisi' tablosunun ressamı olarak bildiği Osman Hamdi Bey; aynı zamanda ilk Türk müzecilerinden, sayısız arkeolojik keşfe imza atmış...

Kapat