Şu an Okuyorsun
Sanatsal Fotoğraflar Önemsiz Gibi Görünen Anlarda Ortaya Çıkar /Aleksandras Macijauskas

Sanatsal Fotoğraflar Önemsiz Gibi Görünen Anlarda Ortaya Çıkar /Aleksandras Macijauskas

Önemsiz bir ayrıntı gibi görünen çoğu an, fotografik görüntü ile sanatsal bir ifadeye dönüşebilir. Bu görüntüler karşısında birey romantik hayallere kapılsa da; fotoğraf birer im’e dönüşerek belleğin uçlarında yer edinir. Aleksandras Macijauskas da gündelik akış içerisinde önemsiz gibi görünen anları çalışmalarına dahil ederek stilistik bir yaklaşım sergiliyor.

Aleksandras Macijauskas 1967’de küçük Litvanya köylerini, çingene halklarını ve pazar alanlarını yansıtan bir dizi fotoğraf çalışması başlattı. Oluşturduğu ilk dizi, on sekiz yol boyunca belgelenen köy pazarlarıydı. Zaman içerisinde çocukları, yolculukları, cenaze törenlerini ve diğer rutin yaşamı kadrajına alarak aktif bir gözlemciye dönüştü.

Macijauskas, diyagonal açıların ve geometrik formların kullanımı gibi erken avangard prensiplerin konularını yakından inceleyen bir stilistik bir yaklaşım sergilerken; geniş açılı bir lens kullanarak, sıradan- günlük olayların dramatik sahnelere dönüştüğü bakış açıları yaratır. Samimi ve çok yönlü çerçeve, gözlemcinin görüntüye doğru çekildiği dinamik bir atmosfer oluşturur. Böylelikle fotoğraflarda gezinirken kendinizi o anın içinde hissedersiniz.

Ayrıca Bakınız

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır