Şu an Okuyorsun
Savaşın Asıl Kahramanı: Anna Coleman Ladd

Savaşın Asıl Kahramanı: Anna Coleman Ladd

Marvel karakterlerinden Wonder Woman’ın filmi, I.Dünya Savaşı zamanında geçen ve  savaşın etkilerinin görüldüğü bir yapım. Filmde dikkat çeken karakterlerden bir tanesi Dr.Poison’dur. Dr. Poison, filmde buluşlarıyla savaşa etkisi olan, kimya alanında uzmanlaşmış bir bilim insanıdır. Film boyunca Dr. Poison’ın  yüzünün yarısını kaplayan bir maske dikkatleri çekmektedir.

Dr. Poison savaştan dolayı yüzünün bir kısmını kaybetmiştir ve bunu bir maske ile kamufle etmiştir. Dr.Poison gibi  birçok insan kaybettikleri ağızları, burunları, çökmüş alın ve elmacık kemikleri dönemin şartlarına rağmen bir şekilde tedavi yöntemleri uygulanmış ve yaşamlarını kazanmışlardır. Hayatta kalan savaş mağdurları paramparça olmuş yüzleriyle bu sefer de psikolojik bir savaş vermeye başlamıştır.

Önemli karakterlerden biri de Paris’te sanat eğitimi görmüş, Philedelphia’lı Anna Coleman Ladd (Watts)’dır. Kendisi başarılı bir heykel sanatçısıdır. Ladd yüzlerini kaybeden savaş mağdurlarına estetik-protez maskelerle yeni yüzler yapmıştır. Bunu yapma fikri kendisinden çıkmada da yine o dönemde Françis Derbent Wood’un Londra’da kurulan ”Maske Ünitesi” de edindiği deneyimlerini içeren makalesi sayesinde heyecanla harekete geçmiştir.

”Anna Coleman Ladd: Benim işim cerrahların işinin bittiği yerde başlıyordu.”

Ladd savaşta gazi olmuş askerlere yaşam sevinçlerini tekrar kazandıracak yeni yüzleri oluşturmak için ”Cesur Suratsızlar” stüdyosunu kurar ve burayı onların yeni yüzlerini rehabilite edebileceği bir ortama çevirir. Ladd bu işe başlarken öncelikle hasar görmüş yüzün alçı kalıbını alır, sonrada aynı yüzün fotoğraftaki aslına bakarak yeni bir alçı kalıbı hazırlar. Oluşturduğu iki kalıp arasında bozuk olan yerlere eklemelerle düzeltmeler yaparak, ortaya çıkan yeni kalıba Sumatra zamkını dökerek elastik bir maske elde eder. Maskeyi bakırla kaplayarak daha hafif ve kullanışlı bir hale getirir ve onları askerlerin ten rengine uygun şekilde boyar.

Ayrıca Bakınız

Böylelikle Anna Coleman Ladd 100’e yakın yüzü paramparça olmuş askere yeni yüzler, yeni hayatlar, yeni umutlar hediye etmiştir. Elde mevcut olan teknoloji ile ancak insanların yaşamlarını kurtarıyorlardı fakat Ladd o insanlara güzellik, estetik ve sosyal bir yaşam veriyordu. Yüzlerindeki eksiklikten dolayı sevdiği insanlara kavuşamayanlar, toplum içine çıkamayanlar, aynaya bakamayanlar için bu üretim süreci onlara yaşama sevinçlerini yeniden kazandırmıştır. Böylelikle sanatın ışığı dönemin şartlarında Anna sayesinde bir kez daha parlamıştır.

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır