Sawaya’nın Lego Dünyası

Lady Gaga’nın son albümünden Abd eski Başkanı Bill Clinton’un başkanlık kütüphanesine kadar sayısız işe imza atan heykeltraş Nathan Sawaya.

41 yaşındaki Nathan Sawaya, New York’da sağlam avukatlık kariyerini terk edip heykeltraşlığa başlıyor. Hem de acayip bir malzeme, çocukluğumuzun bir parçası legolarla!.. Bütün endişe, korku, parasız kalma riski ve çevresindekilerin ısrarına rağmen başından beri sıkıcı bulduğu avukatlık kariyerini bırakan sanatçı, üstelik lego gibi değişik bir malzemeyle uğraşmaya başladığında arkadaşlarına göre ‘’bütün kariyerini bırakmış ve evde legolarla oynuyor’’ gibi bir izlenim bırakmıştı. Fakat legolar ve sanat, Sawaya’ya cesaretinin  ödülünü verdi. 10 yıldan beri heykeltraşlık yapan Sawaya sayısız başarılı işe imza atıyor.

Londra’daki sergisi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan sanatçı ‘’artık neredeyse baktığım herşeyi dikdörtgen analiziyle görüyorum. Atölyeme girip en az 10 saat legolarımla uğraşıyorum’’ diyor.

Sawaya’nın legolarla ilişkisinin de ilginç bir hikayesi var. 10 yaşındayken yaptığı ilk lego, tutkalla parçaları birbirine yapıştırarak yaptığı gerçek boyutlarda bir köpek. O dönem bir köpeğe bakmak isteyen Sawaya, ailesinden kendisi için bir köpek almalarını istiyor fakat olumsuz yanıt alıyor. O da gidip legolarının başına oturuyor ve kendisine legodan büyük bir köpek yapıyor. Ve bu duygusal hatıra sanatçının, hayallerinin legolarla vücud bulabileceği fikrini ilk defa keşfetmesine yardım etmiş. O zamanlar bilmiyor olsa da bu onun hayatının keşfi olacak ve geleceğini tamamen değiştirecekti…

lego2

lego1

lego7

lego6

lego3

Sanatçı Nathan Sawaya

lego8

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Ben Hep Sıkıntılıyım. Yani Bir Adamın Canı Sıkılır, O Ben’im Turgut Uyar

İkinci Yeni’nin temsilcilerin den olan Turgut Uyar, 4 Ağustos 1927 yılında Ankara’da doğdu. Askeri okullarda eğitim gören Uyar, bir süre...

Kapat