Şehirler ve Festivaller

Dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen farklı festivaller, hiç kuşkusuz sıra dışı, renkli ve eğlenceli anlara tanıklık ediyor. Gel gelelim bu festivallerde ufak da olsa rahatsız edici, üzücü anlar yaşanıyor ancak yapılan gösteriler bu anları da unutturuyor. Lafı çok da uzatmadan o festivallere bakalım…

Rio Festivali

Hemen hemen herkesin bildiği bu festival, Brezilya’nın Rio De Janeiro şehrinde yapılmakta. 4 gün süren festival, Paskalyadan 7 hafta önce yapıldığından bu da şubat ayına denk gelir ve öğrencilerin mükemmel danslarına, gösterilerine ev sahipliği yapar.

1

San Fermin Festivali

İspanya’nın Pamplona şehrinde 6-14 tarihleri arasında düzenlenen bir festival. Aslında boğa festivali olarak bilinse de çeşitli etkinlikler de yapılıyor. Festival, Pamplona şehrinin koruyucu meleği olarak inanılan San Fermin için düzenlenir.

2

Holi Festivali

Hindistan’da düzenlenen Holi Festivali, baharın gelişini kutlamak amacıyla yapılıyor. 2 gün süren festival insanların tanrılarına sundukları yemekler ve ardından üzerilerine serptikleri toz boyalarla devam etmekte.

3

Boryeong Çamur Festivali

Güney Kore’nin Boryeong kasabasında bulunan ve çok değerli minerallere sahip olan çamuru tanıtmak üzere bir festival düzenlenir. Daha sonra gelenekselleşir. 16-24 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen festivalde, gündüz çamurlandıktan sonra gece de farklı etkinlikler düzenlenir.

4

Venedik Festivali

İtalya’nın Venedik şehrinde düzenlenen festival, her yıl belirlenen temaya göre insanların birbirinden farklı maskeler, kostümler takarak çeşitli gösteri ve balolarıyla gerçekleşiyor. Sosyal statü farklılıklarının da ortadan kalktığı festival, 6-16 Şubat tarihleri arasında düzenlenir.

5

Kırmızı Turp Festivali

Meksika, Oaxaca şehrinde turplara çeşitli şekiller verilerek 23-24 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen bir festival. Aslında bu festival ticari olarak başlatılmıştır. İspanyolların, Meksika halkına turpu satmak amacıyla bu gösterileri düzenlediği bilinir.

6

La Tomantino Festivali

Valencia, İspanyada gerçekleşen bu festival, domates savaşlarının yapılması için düzenlenir. Tonlarca domates 1 saat içinde tükenir. Ardından birçok etkinlik ve yerel danslarla sona erer.

7

Oktoberfest

Festival Almanya’nın Münih kentinde her yıl eylül ayının sonu ve ekim aynın başında düzenlenir. İlk olarak Belediye Başkanının Münihli üreticiler tarafından özel olarak üretilen birayı tatmasıyla başlar. Festival, yeme-içme, alışveriş, gösteri vb. birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

8

Goa Festivali

Dünyanın ikinci büyük festivali olarak bilinen Goa, Hindistan’ın Arambol plajında gerçekleşmekte. Geleneksel etkinliklerin yapıldığı festivalin en önemli özelliği evlenecek çiftlerin mutlaka katılma zorunluluğunun olması.

9

Mardi Gras Festivali

Amerika, New Orleans da gerçekleşen festival, büyük perhiz arifesi olan Salı gününde düzenlenir. Bol bol yemek yenilip çeşitli etkinliklerle eğlenilen festivalin bir özelliği de insanların birbirine verdiği boncuk kolyeler.

Mardi Gras in New Orleans

 

 

Damla Çelikli

İstanbul , KOU Radyo, Tv ve Sinema.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
SÜRÜNGEN DEVRİNİN SONU: KRETASE/TERSİYER TOPLU YOK OLUŞU

Kretasenin sonlarında, sürüngenler 200 milyon yıldır yeryüzünün baskın omurgalı grubu olarak hem yaygınlıklarının hem de çeşitliliklerinin doruğundaydı. Dinozorların başı çektiği...

Kapat