‘Şehirlere Alışamadı: Sabahattin Ali’nin Şehirleri’ Sergisi Açıldı

Türk edebiyatının unutulmaz yazarı Sabahattin Ali’nin kendi kaleminden anlatımıyla kurgulanan ‘Şehirlere Alışamadı: Sabahattin Ali’nin Şehirleri’ sergisi Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ev sahipliğinde açıldı.

Sevengül Sönmez’in küratörlüğünü üstlendiği sergi; Sabahattin Ali’nin yaşamı boyunca bulunduğu Anadolu şehirlerine ve Berlin’e yazarın gözünden bakmayı amaçlıyor. Sabahattin Ali Arşivi’nden çıkan yeni belge ve fotoğrafların yanı sıra Tarih Vakfı Arşivi ve Ömer M. Koç Koleksiyonu’ndaki belgelerle zenginleşen sergi, 27 Nisan’a dek Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat Binası’nda ziyaretçilerini bekliyor.

Unutulmaz romanlara, öykülere imza atan Sabahattin Ali’nin Sivas-Kayseri-Erzincan-Zonguldak gezi notları ve bu gezide çektiği fotoğraflar, Balıkesir Öğretmen Okulu’nda tuttuğu günlük, ‘Kürk Mantolu Madonna’nın taslakları, Almanya’dan Mustafa Seyit Sutüven’e yazdığı ‘Mustafa’ya Mektup’ şiiri, Nahit Vedat Fıratlı ve Ayşe Sıtkı İlhan’a yazdığı mektuplar sergide ilk kez izleyenlerle buluşuyor.
Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Büyüleyici Vücut Boyama Sanatı ile Henüz Doğmamış Bir Bebeği Görebilirsiniz!

Sizce bir bebek anne karnında tam olarak nasıl uyuyor ? Hiç merak ettiniz mi ? Bu mükemmel vücut boyama projesinin...

Kapat