Seray Şahiner’in ‘Kul’ Romanı Tiyatroya Uyarlandı

Ödüllü yazar Seray Şahiner’in ‘Kul’ adlı romanı tek kişilik oyun halinde tiyatro sahnesinde.

Seray Şahiner’in ilk kez 2000 yılında yayımlanan romanı ‘Kul’, oyuncu Dolunay Soysert’in tek kişilik performansıyla sahneye taşınıyor.

‘Hanımların Dikkatine’ kitabıyla 2012 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü, ‘Antabus’ oyunuyla 2016 Afife Tiyatro Ödülleri’nde Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü’nü kazanan yazar Seray Şahiner’in kelimeleri; 2005 Afife Tiyatro Ödülleri’nde ‘Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu’ ödülünü kazanan Dolunay Soysert’in başarılı performansında hayat buluyor.

TOY İstanbul ve ID İletişim’in ortak yapımcılığında seyirciyle buluşmaya hazırlanan oyunun yönetmenliğini Mert Öner, dekor ve kostüm tasarımını Özlem Karabay, ışık tasarımını ise Ayşe Ayter üstleniyor.

Oyunun konusu:

Mercan, geçimini apartman merdivenlerini silerek sürdürmektedir. ‘Azıcık aşım, kaygısız başım’ diyemez Mercan, zira ona göre dünyada başı kaygıdan kurtarmayan iki şey varsa; biri aşın azıcık olması, diğeri başın bir başına olmasıdır. Kimseye muhtaç olmamak için kendine muhtaç birilerine ihtiyaç duyar. Dünyanın geri kalanı Mercan’a, dönüp birine anlatmak için lazımdır.

‘Kul’ prömiyerini 4 Nisan’da TOY İstanbul sahnesinde gerçekleştirecek.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Mutlaka Bakınız  PISA 2015 Verilerine Göre Türkiye Okumada Sondan İkinci Sırada!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Cesaret ve Umut Işığı: Lili Elbe

Tarihte bilinen ilk transseksüel Lili Elbe, feminist algının ve bu algı üzerine ortaya atılmış birçok ideolojinin etkileyicilerinden biri olarak anılır....

Kapat