Sevgiliye Son Öpücük

Alman asıllı fotoğrafçı Alfred Eisenstaedt ile 1940’lı yıllarda Pensilvanya Tren İstasyonundayız, Eisenstaedt savaşın aldıklarını göstermek için elinde fotoğraf makinesiyle orada. Onları uğurlamaya gelen sevgililerine son bir öpücük veren genç adamlar, bir başkasının son öpücüğünü verdiği sevgilisini yasal mermilerle öldürmek adına trenlere biniyorlar.

Alfred Eisenstaedt’ın döneminin en başarılı fotoğrafçılarından olmasının yanı sıra fotoğraflarında savaş temasını şahsına münhasır bir üslupla işleyişiyle on plana çıkmıştır. Savaşı tren istasyonunda savaşa giden askerlerin dramatik vedalarıyla, Hiroşima’da donuk gözlerle kameraya bakan anne ve çocuğuyla, bir askerin hiç bilmediği bir ülkedeki çıplak ölü ayaklarıyla anlatır bizlere. Savaş, kalanın da gidenin de; ölenin de öldürenin de yıkımıdır onun deklanşöründe.

Her gün binlerce insanın katledildiği, yüzyıllar öncesi vahşetin sadece form değiştirerek sunulduğu,  sivil yaşayabilmek için de savaş vermek zorunda kaldığımız bu dünyada her birimiz veda öpücüklerimizi hazır tutmalıyız. Taraf olmadan yaşayabilecek kadar saygı duymalı insan kendine, çünkü hiçbir savaşın kazananı yoktur.  Savaş cehennemdir, insanın kendisini de yakan ateşi insanla harladığı bir cehennem.

Üstünden geçen onca zamana rağmen eskimeyen, güzelliklere ilham olan tüm yaşamlara sevgi ve saygıyla…

sevgiliye-son-opucuk (1)

sevgiliye-son-opucuk (2)

sevgiliye-son-opucuk (3)

sevgiliye-son-opucuk (4)

sevgiliye-son-opucuk (5)

sevgiliye-son-opucuk (6)

sevgiliye-son-opucuk (8)

sevgiliye-son-opucuk (9)

sevgiliye-son-opucuk (11)

sevgiliye-son-opucuk (12)

sevgiliye-son-opucuk (13)

sevgiliye-son-opucuk (14)

sevgiliye-son-opucuk (15)

sevgiliye-son-opucuk (16)

sevgiliye-son-opucuk (17)

sevgiliye-son-opucuk (18)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Kolombiya’da 52 Yıldır Süren Savaşın Kurbanları Anısına Yapılan ‘Dev Kefen’ Tasarımı!

Kolombiya'da 52 yıldır süren savaşta hayatını kaybedenler anısına 'Dev Kefen' tasarlandı. Kolombiya hükümeti ile FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri) arasında yarım...

Kapat