Sibirya’da 50.000 Yıllık İğne Bulundu!

Sibirya’da Denisovalıların yaptığı, 50.000 yıllık bilinen en eski iğne örneği bulundu!

Denisovalılar tarafından yapılmış 50.000 yıllık iğne, Altay Dağları’ndaki bir mağarada çok iyi korunmuş şekilde ele geçirildi. İplik geçirmek için bir de deliği bulunan iğnenin, henüz tanımlanamayan büyük bir kuşun kemiğinden yapıldığı düşünülüyor. Kazıyı yürüten Dr. Maksim Kozlikin konuya ilişkin “7 santimetre 7 milimetre boyundaki bu iğne, Denisova Mağarası’nda bulunmuş en uzun iğne. Daha önce de burada iğneler bulmuştuk fakat çok daha geç döneme tarihleniyorlardı.” açıklamalarında bulundu.

Daha önce de aynı mağarada 41.000 yıl öncesinde yaşamış bir kadına ait parmak kemiği, 2008 yılında ise 40.000 yıllık bir bilezik bulunmuştu. Tüm bu bulgular, Denisovalıların teknolojilerinin aynı dönemde yaşamış diğer topluluklardan daha ileri olduğunu düşündürüyor.

Günümüzden 600.000 yıl önce yaşamış olan Denisovalılar, modern insandan ve Neandertalden genetik olarak farklılar. Mağaradan, Denisovalılara ait ilginç buluntuların ele geçmesinin yanı sıra içinde tüylü mamutun da olduğu 66 memeli türü ve 50 kuş türü olduğu bilgisine de ulaşıldı.

iğne2

iğne

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Deli Dahilerden, Salvador Dali

Enteresan bakışları, hareketleri ve iki yana ayrılmış bıyıklarıyla hiç kuşkusuz bir deli ressamlığı ve zekasıyla da bir dahi. Evet bahsettiğim...

Kapat