SİMETRİK OMURGASIZLAR: DENİZANALARI

Denizyıldızı, denizanası gibi omurgasız canlılar, vücutlarının bir parçalarını kaybettiklerinde yenisini yapabiliyorlar (rejenerasyon). Araştırmacı Micheal Abrams, genç bir ay denizanasının sekiz kolundan ikisini keserek bu olayın gerçekleşmesini incelemek isterken hiç beklemediği bir durumla karşılaşmış. Denizanası yeni uzuvlar büyütmek yerine, kalan kollarını gövdesi çevresinde birbirine eşit mesafede olacak şekilde yerini değiştirerek yeniden düzenlemiş. Caltech Üniversitesinden doktora danışmanı Lea Goentoro ile birlikte tesadüfen de olsa bilim açısından oldukça önemli bir gözleme imza atmışlar.

denizanasi-simetrisi

Bir ay denizanası için simetrik olmak, hareket ve beslenme açısından hayati bir önem taşır. Hayvan da bunu sağlayabilmek için vücudundaki kasları kasarak bu sayede kalan kollarını yeniden eşit mesafede olacak şekle gelene kadar ileri geri çekiştirmiş. Sonuç olarak bu iki başarılı bilim insanı tesadüfen de olsa keşfettikleri bu olaya ‘simetrikleşme’ ismini vermişler. Bu yöntem denizanalarının kendilerini nasıl tamir ettikleri açısından oldukça önemli, Goentoro’ya göre, yenileyici mekanizmalar konusunda çalışan bilim insanlarına yarar sağlayacak bir keşif.

deneme-simetrisi-2

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Çılgın Kalabalığın İçinde Cumalıkızık’ta

Son yılların meşhur destinasyon bölgelerinden biri olan Bursa’nın Cumalıkızık köyünden bahsedeceğim ama en baştan söyleyeyim iyi bahsetmeyeceğim. Çılgın kalabalıktan uzakta...

Kapat