Şu an Okuyorsun
Sinemasal Bir Dünyayı Yakalayan Fotoğrafçı-Emil Gataullin

Sinemasal Bir Dünyayı Yakalayan Fotoğrafçı-Emil Gataullin

+9
Galeriyi Görüntüle

Gündelik sahnelerden olağanüstü görüntüler yakalayan Emil Gataullin, Henri Cartier-Bresson’u anımsatan siyah-beyaz fotoğraflarıyla şiirsel bir dil yarattı. Rusya’nın kırsal alanlarını, köylülerini dini ritüellerini tema olarak seçen sanatçı yalın, samimi görüntüler elde etti.

“Moskova’da nadiren çekim yapıyorum ve her fırsatı küçük bir kasaba veya köyleri ziyaret ediyorum.  Oralarda kendimi dış dünyadan soyutlanmış hissediyorum.”

Belgesel fotoğrafçılığına olan ilgisiyle fotoğraf kuramcısı Aleksandr Lapin’den dersler alan Gataullin; fresk ressamı olmasının da etkisiyle  kontrastı ve kompozisyonu en iyi şekilde yakaladı.

Fotoğrafçılık, resim gibi değildi. Onun bu gizi beni çok etkiledi.  Fotoğrafta resim için erişilemez şeyler var: gerçeklik,  bir anı durdurabilme olasılığı… ”

Emil Gataullin eserleri, anıtsal resim geleneğindeki gibi büyüleyicidir.  Şehrin karmaşasından uzak şiirsel bir yolculuğa çıkardığı eserlerinde melankolik, romantik bir hava hakimdir. Kompozisyonun merkezine yerleştirdiği figürleriyle ve kontrast tekniğiyle sinemasal bir dünyanın kapılarını aralıyor.

Ayrıca Bakınız

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır