Now Reading
Sıra Dışı İnsan Portreleri / Cecilia Paredes

Sıra Dışı İnsan Portreleri / Cecilia Paredes

+6
View Gallery

Perulu sanatçı Cecilia Paredes, sıra dışı portre çalışmalarıyla adından söz ettiriyor. Ayrıntılı ve özenle işlenmiş self-portreleriyle de dikkat çeken sanatçı, figürlerini renklerle ve desenlerle kamufle ediyor. İlk kez baktığınızda sadece bir duvar kağıdına baktığınızı zannederken, daha sonradan gözleriniz saklanmış figürü buluveriyor.

Sanatçı, bu yaratıcı portre serisine 2005 yılında, Kosta Rika’dan Amerika’ya taşındığında başlıyor. Paredes, uyum sağlama sürecini: “Yeni çevreme gerçekten uyum sağlamak ve tam anlamıyla manzaranın bir parçası olmak istedim.” sözleriyle anlatıyor. Eserlerini yaparken kullandığı materyalleri ise kendisiyle ilişkili olanlardan seçiyor. Örneğin; orkide içeren modelleri kullanıyor çünkü Kosta Rika’nın ulusal çiçeği ve oradaki geçmiş hayatını temsil ediyor.

Paredes, çoğunlukla asistanları tarafından boyanıyor. Sürecin nasıl geçtiğini ise şöyle özetliyor:

Çekim günü çok hassastır. Herhangi bir kargaşa istemezsiniz. Hareket edemiyorsunuz ve boyanma süresi 07.00’dan 15.00’a kadar sürebiliyor. Bu gerçekten çok uzun bir süreç.

Anlaşıldığı üzere, sanatçının kendisinden çok şey kattığı eserleri, hem görseli hem hikayesiyle sanatseverlerin dikkatini çekiyor.

İşte Paredes’in çalışmalarından örnekler:

What's Your Reaction?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Scroll To Top