Sıradan Bir Metroda Sıra dışı Yolcular: Matthew Grabelsky

Bilim bana dünyayı gözlemlemeyi öğretti, sanat ise dünyayla olan ilişkimi ifade etmemi sağladı.’
Matthew Grabelsky

2002 yılında Rice Üniversitesinden mezun olan ve daha sonra Floransa’ya yerleşen New Yorklu sanatçı Matthew Grabelsky, aldığı Astrofizik ve sanat eğitimlerini sentezleyerek günlük hayatımızı fantastik bir dünyaya taşıyor.

Grabelsky’nin günlük hayatımızda içinde bulunduğumuz  fiziksel dünyayı mitoloji ve rüyalarla ilgili imgelerle sentezleyen resimleri; basit bir alegori ya da fantaziden ziyade günlük deneyimlerimizin ve bilinçaltının bir karışımı olan, herkesin kendine göre yorumlayabileceği modern öykülerdir.

Metronun New York ulaşımının kalbi olması ve kim olursanız olun günün bir anında mutlaka metroda bulunacağınız gerçeği ise sanatçının dekor olarak kullanacağı ikonik mekanı seçmesinin asıl sebebi.

Siradan-Bir-Metroda-Siradişi -Yolcular-Matthew-Grabelsky-1

Siradan-Bir-Metroda-Siradişi -Yolcular-Matthew-Grabelsky-2

Siradan-Bir-Metroda-Siradişi -Yolcular-Matthew-Grabelsky-3

Hint mitolojisindeki fil kafası veya Yunan mitolojisindeki boğa-başlı Minotaur’u andıran erkek figürler resimlerdeki kadın öznelere eşlik ederek, aslında en sıra dışı durumların en sıradan yerlerde varolabileceğini ima ediyor. Figürlerin kimi zaman The New York Times, kimi zaman da Cosmopolitan veya GQ gibi popüler kültür yayınlarını okuması, bu sıradanlığı pekiştiriyor.

Siradan-Bir-Metroda-Siradişi -Yolcular-Matthew-Grabelsky-4

Siradan-Bir-Metroda-Siradişi -Yolcular-Matthew-Grabelsky-5

Siradan-Bir-Metroda-Siradişi -Yolcular-Matthew-Grabelsky-6

Her ne kadar eserlerini ‘hiperrealist’ olarak tanımlasak da; Grabelsky özneleri ve metro hayatını olabildiğince gerçekçi şekilde resmedip sürrealist elemanları bu sıradanlığın içine ekleyerek sanki bu yaratıklarla yolculuk ediyormuşuz gibi hissetmemizi sağlıyor.

Siradan-Bir-Metroda-Siradişi -Yolcular-Matthew-Grabelsky-7

Siradan-Bir-Metroda-Siradişi -Yolcular-Matthew-Grabelsky-8

Siradan-Bir-Metroda-Siradişi -Yolcular-Matthew-Grabelsky-9

Sanatçının hem ciddi hem de bir o kadar mizahi diğer eserlerine http://grabelsky.com/works.php adresinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
‘‘Saatin kendisi mekan, yürüyüşü zaman, ayarı insandır.’’ | Tanpınar

“İnsanlar, kainatın sahibi olmak üzere yaratıldıkları için, eşya onlara uymak tabiatındadır. Temel felsefesinden mütevellit, insanların kullandığı kıyafetler ve aksesuarlar, bir...

Kapat