Şişman Olduğu Gerekçesiyle İş Verilmeyen Gülten Taranç, Altın Portakal Kazandı!

53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nde Gülten Taranç’ın yönetmenliğini üstlendiği ‘Yağmurlarda Yıkansam’ filmi, ‘En İyi Film’ ödülünü kazandı.

Bu yıl 53’üncüsü düzenlenen Uluslararası Antalya Film Festivali’nin Rengarenk seçkisinde ‘En İyi Film’ ödülüne ‘Yağmurlarda Yıkansam’ adlı yapım layık görüldü. Filmin yönetmenliğini üstlenen Gülten Taranç, filmin çekimi öncesinde yaşadığı zorlukları anlattı.

26 yaşındaki Gülten Taranç, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Yıllarca sektör içinde iş aradı fakat şişman olduğu gerekçesiyle başvurduğu yerlere kabul edilmedi. Kendi imkanlarıyla film çekmeye karar veren Taranç, zar zor biriktirdiği paralarla aldığı ekipmanları evine giren hırsıza kaptırdı. Tekrar başlangıç noktasına geri dönen Taranç, hayalinden vazgeçmedi ve filmi çekmek için bankadan kredi aldı. Aldığı krediyle ilk uzun metrajlı filmini 18 günde çeken Taranç, vazgeçmemenin önemini tüm insanlara göstermiş oldu. Filmi hakkında ‘Türkiye’de insana biçimsel yaklaştıkları gibi sanat eserlerine de öyle yaklaşılıyor. O yüzden içeriği sağlam bir film oluşturdum.” ifadelerinde bulunan Taranç ödül hakkında ise, “Bugüne kadar krediyi nasıl ödeyeceğim kaygısı taşıyordum ama bu ödülü almak her şeye değdi. Seyirci filmimi anladı, bu benim için en büyük mutluluk.” açıklamasında bulundu.

Gülten Taranç’ın bin bir emekle çektiği ‘Yağmurlarda Yıkansam’ filmi, kadına şiddet konusunu işliyor. Çekimleri İzmir’de gerçekleştirilen filmde annesi, babası tarafından öldürülen Gamze’nin hikayesi anlatılıyor.

yagmurlarda-yikansam-afis

yagmurlarda-yikansam

yagmurlarda-yikansam-2

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
13 Yaşındaki Aylin Çelik, Romanya’da Düzenlenen Gitar Festivalinde Birinci Oldu!

Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Gitar Bölümü'nde öğrenimine devam eden 13 yaşındaki Aylin Çelik, Romanya'da düzenlenen Eduard Pamfil Uluslararası Genç Gitar...

Kapat