Siyaha Tutkulu Bir Sanatçı / Zdzislaw Beksinski

Polanyalı ressam Zdzislaw Beksinski, gerçeküstü ve mizahi anlayışla oluşturduğu eserlerinde; ölüm, çürüme ve mistik duyguları işledi. Karanlığı tatmin edici bir duygu olarak gördüğünü belirtip, siyaha olan tutkusunu bazen ürpertici bazen de erotik bir dil ile yansıttı.

Sanatçının çalışmalarını, bazı yorumcular korkunç ve basit buldu. Ancak Beksinski, sanat eserlerinin anlamını bilmediğini ve yorumlara müdahale etmek istemediğini söyleyerek sanat tartışmalarını daha da alevlendirdi. Ona göre, bu yorumlar iyimser bir mizahın göstergesiydi.

Zdzislaw Beksinski, tüm yorumlara rağmen yılmadı ve uzun süren çalışmalarının ardından ülkesinde ve yurt dışında popüler biri haline geldi. Resmin yanı sıra; heykel ve fotoğraf çalışmaları da bulunun sanatçı, soyut üslubu gerçeküstü yanılsamalarla bir araya getirerek etkileyici fotoğraf ve resimler üretti.

Sevil Ateş
MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
DÜNYANIN EN İLGİNÇ KİTABI : CODEX SERAPHİNİANUS

Codex Seraphinianus, 1976-1978 yılların arasında otuz ay süren bir çalışma sonucu İtalyan mimar, endüstriyel tasarımcı Luigi Serafini tarafından yaratılmış. Cedex Seraphinianus,...

Kapat