Siyaha Tutkulu Bir Sanatçı / Zdzislaw Beksinski

Polanyalı ressam Zdzislaw Beksinski, gerçeküstü ve mizahi anlayışla oluşturduğu eserlerinde; ölüm, çürüme ve mistik duyguları işledi. Karanlığı tatmin edici bir duygu olarak gördüğünü belirtip, siyaha olan tutkusunu bazen ürpertici bazen de erotik bir dil ile yansıttı.

Sanatçının çalışmalarını, bazı yorumcular korkunç ve basit buldu. Ancak Beksinski, sanat eserlerinin anlamını bilmediğini ve yorumlara müdahale etmek istemediğini söyleyerek sanat tartışmalarını daha da alevlendirdi. Ona göre, bu yorumlar iyimser bir mizahın göstergesiydi.

Zdzislaw Beksinski, tüm yorumlara rağmen yılmadı ve uzun süren çalışmalarının ardından ülkesinde ve yurt dışında popüler biri haline geldi. Resmin yanı sıra; heykel ve fotoğraf çalışmaları da bulunun sanatçı, soyut üslubu gerçeküstü yanılsamalarla bir araya getirerek etkileyici fotoğraf ve resimler üretti.

Sevil Ateş
MSGSÜ Sanat Tarihi bölümü mezunu.
Kültür sanat editörlüğü ve yazarlığı yapıyor. Tiyatro ve performatif sanatlar ile uğraşıyor.
Sanat Karavanı Yazarı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Ödüllü Oyun ‘Kenardakiler’ Türkiye’de Sahnelenecek!

2014 yılından bu yana Fransa'da sahnelen ve çok sayıda ödül kazanan 'Kenardakiler' oyunu Türkiye'de izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor. Çağdaş Fransız...

Kapat