Polisler Sosyal Medyada

Polislerin varlığı, halk arasında imajları ve çalışma biçimleri bütün dünyada çok karışık bir konu. Çin İmparatorluğu ile başlayan yasa koruyucu insanların hikayesi modern dünyada önce İspanya ve ardından Fransa ile günümüzdeki haline ulaşıyor. Bu tarih ve kültür ile polis imajı ülkeden ülkeye değişiyor. Kimi ülkelerde faili meçhul cinayetler, öldürme, yaralama, ırkçılık, rüşvet ve yolsuzluklarla, aşırı sertlikle ve insan haklarını ihlalle anılırlarken sistemin ve yasaların, kuralların samimi biçimde uygulandığı ülkelerde daha ılımlı bir imaja sahipler. Tabi ki bunda çalışma şartları, üstlerin astlara muamele şekli, aldıkları emirler ve onlara emir verenlerin kafa yapısı da ayrıca büyük farklar yaratıyor. İşte bu ılımlı polis imajının olduğu ülkelerden biri de İzlanda.

İzlanda zaten her alanda ılımlı, uygar, dengeli ve refah seviyesi yüksek bir ülke. Dünya devi yatırım şirketlerinin ülkeyi şekle getirmesinden sonra oluşan ekonomik krizin dışında hemen hemen olumsuz hiçbir şey duymadığımız, doğal güzellikleriyle kendine hayran bırakan bir ülke. İzlanda’nın başkenti Reykjavik’da göre yapan polislerinin Instagram hesaplarında paylaştıkları fotoğraflar sosyal medyada çok konuşuldu. Sade vatandaşlardan farklı yetkilere bürünmüş polisler, bu ülkede en başta çevrelerine, tanıdıklarına ve sosyal medyada fotoğraflarını görebilecek herkese sert, güçlü ve daha üstün imajı verme çabası içinde değiller. Böyle gereksiz ve faydasız bir çaba yerine mesleklerini eğlenceli kılmaya çalışmaları, yaptıkları işin dışında sosyalleştikleri ve bir robot olmadıklarını ortaya koymaları, halk arasında daha iyi anlaşılmalarını ve bunun sonucu olarak da daha fazla ve samimi bir saygı kazanmalarını sağlıyor.

polis2

polis3

polis4

polis6

polis10

polis7

polis8

polis11

polis9

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Tuğla Kitabın İlkeleri veya Kalın Kitap Yazma Sanatı

Walter Benjamin, 1892 doğumlu Alman düşünür, kültür tarihçisi, eleştirmen, estetik kuramcısı… Sosyoloji, tarih, psikanaliz, siyaset, estetik, felsefe gibi farklı alanları...

Kapat