Stalin’in 1935 Yılında Yasakladığı Bale Sinemalarda Gösterime Girecek!

Rus besteci Dimitri Şostakoviç’in yazdığı üç bale, ilk gösteriminin ardından 1935 yılında Stalin tarafından yasaklanmıştı. Yasaklı bale, 81 yıl sonra sinema salonlarında izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

Besteci Şostakoviç’in yazdığı ‘Parlak Dere’ adlı bale, bir Rus kolektif çifliğinde geçen hikayeyi konu alıyordu. Bale, ilk gösteriminin ardından, Rus çiftçilerle ve hayatlarıyla dalga geçilmesinden rahatsız olunması nedeniyle yasaklanmıştı.

1935 yılında gösterimi yasaklanan oyunun orjinal kareografisi belgelenemedi ve sonsuza dek kayboldu. Fakat 1995 yılında Bolşoy Balesi eski direktörü ve Amerikan Bale Tiyatrosu’nun misafir sanatçısı Alexey Ratmanski, yasaklı balenin notalarıyla karşılaştı. Dinlediği notalardan aldığı ilhamla kendi kareografisini yaratan Ratmanski, baleyi 2003 yılında Bolşoy’da sahneledi.

81 yıl önce yasaklanan bale, “Bolşoy Balesi Sinemada” projesiyle beraber tüm dünyadaki sinema salonlarında gösterime girecek. Balede, hasat zamanını kutlayan bir kolektif çiftliği ziyarete giden dans topluluğu, çiftçi Zina’nın balerin olan eski bir arkadaşıyla yeniden bir araya gelmesi ve Zina’nın kurduğu planlar anlatılıyor.

“Bolşoy Balesi Sinemada” 6 Kasım itibariyle ABD ve Kanada’daki sinema salonlarında gösterime girecek.

bolsoy-yasakli-bale-3

bolsoy-yasakli-bale-2

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Sanatçılar ve Onların Kedileriyle Olan Kareleri

Pablo Picasso, Salvador Dali, Frida Kahlo, Andy Warhol gibi birçok isim…  Onların ortak özellikleri sadece adını tarihe kazımış birer önemli...

Kapat