Şükran Moral’ın ‘Bordello’ Adlı Çalışması Varsova Sztuki (Polonya Çağdaş Sanatlar Müzesi) Koleksiyonuna Girdi!

sukran-ovali-kapak

Türkiye’nin başarılı kadın sanatçılarından Şükran Moral’ın ‘Bordello’ adlı video çalışması, Varsova Sztuki (Polonya Çağdaş Sanatlar Müzesi) koleksiyonuna girdi.

1994 yılından itibaren performans, video ve enstalasyon alanlarında çeşitli kişisel sergiler gerçekleştiren Moral, kadın bedeniyle ilgili kalıplaşmış tabuları yıkan performanslarıyla tanınıyor.

Kendini ‘haksızlığa tahammülü olmayan bir sanatçı’ olarak tanımlayan Moral, dünyanın pek çok yerindeki sergilere katılmasının yanı sıra performans dersleri de veriyor.

Sanatçı, ele aldığı konuları gösteren performanslarını klasik mekanlar yerine genelev, hamam ve akıl hastanesi gibi dikkat çekici yerlerde sergiliyor. Şükran Moral’ın şimdiye kadar gerçekleştirdiği performansları ve kişisel sergilerinden bazılarını ise My Pain My Rebellion (KODE, Bergen, 2015), Welcome to Turkey (Galeri Zilberman, 2014), Zina (51. Venedik Bienali, Venedik, 2007) ve Bordello (Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, İstanbul, 2005) olarak sıralayabiliriz.

Çalışmaları pek çok özel ve kamusal koleksiyonda yer alan Moral’ın ‘Bordello’ adlı çalışması ise Polonya Çağdaş Sanatlar Müzesi Koleksiyonuna girmiş bulunuyor.

Şükran Moral’ı daha yakından tanımak için: “Haksızlığa Tahammülü Olmayan Bir Sanatçıyım” Şükran Moral – Röportaj

sukran-moral-bordello

sukran-moral

sukran-moral-3

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
burning-man-festivali
Burning Man

Her yıl ağustos ayının ilk haftası ABD’nin Nevada Eyaletinde Black Rock Çölü’nde gerçekleşen ve eylülün ilk pazartesi gününe kadar devam eden...

Kapat