Şükran Moral’ın ‘Bordello’ Adlı Çalışması Varsova Sztuki (Polonya Çağdaş Sanatlar Müzesi) Koleksiyonuna Girdi!

Türkiye’nin başarılı kadın sanatçılarından Şükran Moral’ın ‘Bordello’ adlı video çalışması, Varsova Sztuki (Polonya Çağdaş Sanatlar Müzesi) koleksiyonuna girdi.

1994 yılından itibaren performans, video ve enstalasyon alanlarında çeşitli kişisel sergiler gerçekleştiren Moral, kadın bedeniyle ilgili kalıplaşmış tabuları yıkan performanslarıyla tanınıyor.

Kendini ‘haksızlığa tahammülü olmayan bir sanatçı’ olarak tanımlayan Moral, dünyanın pek çok yerindeki sergilere katılmasının yanı sıra performans dersleri de veriyor.

Sanatçı, ele aldığı konuları gösteren performanslarını klasik mekanlar yerine genelev, hamam ve akıl hastanesi gibi dikkat çekici yerlerde sergiliyor. Şükran Moral’ın şimdiye kadar gerçekleştirdiği performansları ve kişisel sergilerinden bazılarını ise My Pain My Rebellion (KODE, Bergen, 2015), Welcome to Turkey (Galeri Zilberman, 2014), Zina (51. Venedik Bienali, Venedik, 2007) ve Bordello (Elgiz Çağdaş Sanat Müzesi, İstanbul, 2005) olarak sıralayabiliriz.

Çalışmaları pek çok özel ve kamusal koleksiyonda yer alan Moral’ın ‘Bordello’ adlı çalışması ise Polonya Çağdaş Sanatlar Müzesi Koleksiyonuna girmiş bulunuyor.

Şükran Moral’ı daha yakından tanımak için: “Haksızlığa Tahammülü Olmayan Bir Sanatçıyım” Şükran Moral – Röportaj

sukran-moral-bordello

sukran-moral

sukran-moral-3

Saniye Kaya
MSGSÜ Arkeoloji öğrencisi.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
En çok da kendine ‘Yaban’cı / Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Yaban; yani insan yaşamayan ıssız yer. İnsan bazen kendi içinde zorlanır ya yaşamaya, savaşır ya öğretilmişliklerle inandıkları arasında gidip gelirken,...

Kapat