Sunay Akın’ın Oyuncak Müzesi’ndeki Eski Oyuncaklar Öğrencilerin Yaptığı Yeni Versiyonlarıyla Sergilenecek!

Usta yazar, şair Sunay Akın tarafından kurulan İstanbul Oyuncak Müzesi, keyifli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Müzedeki eski oyuncaklar, öğrencilerin hazırladığı yeni versiyonuyla beraber sergilenecek.

Sunay Akın’ın 1700’lü yıllardan bu yana döneminin en gözde örneklerini bir araya getirdiği İstanbul Oyuncak Müzesi, eski oyuncakların yanı sıra Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencilerinin tasarladığı yeni versiyon oyuncaklara da yer açacak. Öğrenciler, Barbie bebeklere ve çok sayıda oyuncağa alışılmışın dışında anlamlar yükleyerek yeni hikayelerle oyuncaklara bakış açısını değiştirecek.

60’lı yıllarda dünya çocuklarının hayatına giren Barbie bebekler, geçmişten günümüze pek çok genç kızın etkisinde kalarak zayıflamaya çalışıp anoreksi kurbanı olmasına, çok sayıda estetik ameliyat geçirmesine neden olurken; öğrenciler, bebeklere yüklenen tüm bu algıyı kırmak ve kadınların küçük yaşta öz güvenli olmasını sağlamak için Barbie bebekleri evinden çıkarıp Genetik Laboratuvarı’na bilim insanı yaptılar. Barbie bebeklerin yanı sıra James Bond’un ilk aracı ‘uçan otomobil’e dönüştürülürken Charlie Chaplin’in Şarlo karakterinin 100. Yılına özel yapılan peluş oyuncağı yeniden tasarlanarak hikaye anlatıcısına dönüştürülecek.

3D modelleme, CNC makineleriyle kalıp çıkarma gibi modern teknolojilerle yeniden tasarlanan oyuncaklar, bir asırlık oyuncaklarla beraber bugün saat 15.00’de Sunay Akın’ın katılımıyla İstanbul Oyuncak Müzesi’nde gerçekleştirilecek.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Türkiye Yazarlar Birliği Ödülleri’nin Sahipleri Belirlendi!

Türkiye Yazarlar Birliği tarafından verilen 'Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri'nin bu yılki kazananları açıklandı. Gelenekselleşen  'Yılın Yazar, Fikir...

Kapat