Suudi Arabistan’da Sinema Yasağı Kaldırıldı!

Suudi Arabistan bir yasağı daha kaldırdığını açıkladı. 1970’li yıllarda kapanan sinema salonları yasağın kalkmasıyla beraber yeniden açılıyor.

Geçtiğimiz eylül ayında kadınların araba kullanmasına izin verilmesine yönelik bir kararname yayınlayan Suudi Arabistan, şimdi de sinema yasağını kaldırıyor.

Din adamlarının baskısı sonucu 1970’li yıllarda yasaklanan sinema 2018 yılında yasaktan kurtuluyor. Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Avan bin Salih el Avad, yaptığı açıklamada sinema salonlarının yeniden açılacağını ve ilk sinema salonlarına lisans verilmeye başlandığını belirtti.

Ülkeyi daha modern bir hale getirmeyi amaçlayan Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Salman imzasıyla alınan kararın detayları ise bilinmiyor. İlk sinema salonunun Mart 2018’de açılması beklenirken sinema salonlarına kadınların alınıp alınmayacağı ise merak konusu.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Mutlaka Bakınız  Cem Yılmaz Yeni Filminin Çekimlerini Tamamladı: 'Arif V 216' Ocak ayında Vizyonda!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
National Geographic Editörlerinin Gözünden: 2015’in En Etkili Fotoğrafları – 1

Fotoğrafçılık National Geographic için hikâyelerin kalbi gibidir. Kâr amacı gütmeyen en büyük eğitim ve bilim organizasyonlarından biri olan National Geographic’in...

Kapat