Suudi Arabistan’da Sinema Yasağı Kaldırıldı!

Suudi Arabistan bir yasağı daha kaldırdığını açıkladı. 1970’li yıllarda kapanan sinema salonları yasağın kalkmasıyla beraber yeniden açılıyor.

Geçtiğimiz eylül ayında kadınların araba kullanmasına izin verilmesine yönelik bir kararname yayınlayan Suudi Arabistan, şimdi de sinema yasağını kaldırıyor.

Din adamlarının baskısı sonucu 1970’li yıllarda yasaklanan sinema 2018 yılında yasaktan kurtuluyor. Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanı Avan bin Salih el Avad, yaptığı açıklamada sinema salonlarının yeniden açılacağını ve ilk sinema salonlarına lisans verilmeye başlandığını belirtti.

Ülkeyi daha modern bir hale getirmeyi amaçlayan Suudi Arabistan’ın veliaht prensi Muhammed bin Salman imzasıyla alınan kararın detayları ise bilinmiyor. İlk sinema salonunun Mart 2018’de açılması beklenirken sinema salonlarına kadınların alınıp alınmayacağı ise merak konusu.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Reuters, 2017’nin Çarpıcı Fotoğraflarını Yayımladı!

Dünyaca bilinen, Londra merkezli haber ajansı Reuters, 2017 yılında objektifine yansıyan 100 fotoğrafı '2017 Yılının Fotoğrafları' (Pictures of The Year...

Kapat