Tabiat Ana’nın Miyazaki’ye Minnettarı

Kuşkusuz, Tanrı’nın sinemaya yapmış olduğu en kıyak hareketlerden birisi de Hayao Miyazaki’yi yaratmış olmasıdır.

Sinemanın bir çeşit hayallerin taklidi olduğunu düşünürüm. Bu düşünce bazında tanımış olduğum en hayalperest adam tabi ki de Miyazaki oluyor.  Time Dergisi’nde dünyanın en etkili insanları listesinde yer alan, Studio Ghibli’nin kurucusu, büyük anime üstadıdır kendisi. Onun elinden çıkan animeler, sizi alıp çok farklı duygu dünyalarına götürebilir. Sihirli bir ellere, büyüleyici bir hayal gücüne sahip Hayao Miyazaki, filmlerinde tabiatın mukaddes varlığını muhteşem bir şekilde işlemeyi ihmal etmez. Hemen her filminde yeşili o kadar güzel kullanır ki, keşke şu dünyayı onun ellerine versek de bir toparlayıverse diye düşünmeden edemezsiniz. Tabiat onun animelerinin bir parçasıdır.

My neighbour totoro (Komşum Totoro-1988)

My Neighbour Totoro filminde bizi ormanın ruhu ile tanıştırırken, Nausicaä of the Valley of the Wind filminde insanların katlettikleri tabiatı yeniden diriltme çabalarına bizi şahit eden bir diğer masalsı animesidir yönetmenin. Her filminde yarattığı özgün karakterleri ve o karakterlerin tabiat ile uyumlarını muazzam bir şekilde başardığını izlerken aldığımız keyiften anlıyoruz.

Nausicaä of the Valley of the Wind( Rüzgarlı Vadi-1984)

Gel gelelim, dünya da ki çocuklara, yetişkinlere tabiatı bu denli sevdiren, tabiatı koruyup , ona sahip çıkan herkesin birer  kahraman olduğunu bize anlatan bu adama minnet borçluyuz. En çok da tabiat ananın Miyaza’kiye minnettarı olduğu apaçık. Hayallerine sağlık Miyazaki sen çok yaşa!

 

Nur Kutbay

Çukurova Üniversitesi İşletme bölümü öğrencisi
Sanat Karavanı Yazarı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Bilim İnsanlarından Sözler

Dünden bugüne, gelmiş geçmiş bütün bilim insanları, fikirleri ve buluşlarıyla zaten hayatımızın tamamına yön verdi. Daha doğrusu, bugünümüzü şekillendirdiler. Ve...

Kapat