Şu an Okuyorsun
Terk Edilmiş Bir Köyün Fotoğrafçısı / Rimaldas Vikšraitis

Terk Edilmiş Bir Köyün Fotoğrafçısı / Rimaldas Vikšraitis

+7
Galeriyi Görüntüle

Sovyet dönemi sonrası Litvanya’nın köylerini fotoğraflayan Rimaldas Vikšraitis, depresif ve bir o kadar da rahatsız edici görüntülere odaklanarak modern dünyanın girdabında sıkışmış insanları kadrajına aldı.

“Siyah-beyaz fotoğraf, doğru kompozisyon, doğal ışık gündelik hayatı zorlar ve sefil hayatı daha rahatsız edici biçime getirir.”

Kamerasını bisikletle bağlayarak ülke çapında dolaşan sanatçı 20 yıllık kariyeri boyunca, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ve tarımsal sanayinin çöküşünün yarattığı etkileri bireysel bağlamda ele aldı. “Genç nesiller yurtiçinde veya yurtdışında iş bulmak için ayrıldıkça kırsal alanlar hayalet kasabalar haline geldi.”

Genelde genç nüfusun olmadığı, terk edilmiş köyleri yansıtan Vikšraitis, çalışmalarına gerçeküstü yapıyı da ekleyerek korku ve mizahı bir arada barındırdı. Kesilmiş keçi başının eşliğinde dışarıya bakan bir çocuk, sarhoş bir adamım ısırdığı domuz kulağı ya da yere serilmiş ölü bir hayvanın görüntüsü bilinçli bir teşhirciliğin yansımasını oluşturdu

Vikšraitis, köylerdeki yaşamın ayrıntılara dikkat eder. Hikayelerinde korku ve mizahı birleştirerek bir gözlemciden çok, olayların coşkulu bir katılımcısı olur. Oluşturduğu görüntüler Sovyet döneminde duruma uyum sağlamayan ve Yeni Avrupa’nın bir parçası olarak mücadele etmeye devam edenlerin kaderini anlatıyor. Bu fotoğraflarda sosyal ve ekonomik çekişmenin gerçeğinden kaçmak imkansızdır.

Ayrıca Bakınız

Bu yazı sana nasıl hissettirdi?
Emin Değilim
0
Heyecanlı
0
Hüzünlü
0
Mutlu
0
Şaşırtıcı
0
Yorumları Gör (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

© 2011 Sanat Karavanı, Tüm Hakları Saklıdır.

Yukarı Kaydır