THE KEY IN THE HAND!

the-key-in-the-hand-8

Bu sene düzenlenen 56. Venedik Bienali’nde ilgi çeken enstalasyonlardan biri Japon sanatçı Chiharu Shiota’ya ait. Sanatçının ‘’The Key In The Hand’’ ismini verdiği çalışmada tahta bir kayığın içine doğru, tavandan neredeyse yere uzanacak şekilde kıpkırmızı karmaşık bir ağın içinden binlerce anahtar sarkmaktadır. Bu çalışma için Shiota, 50,000’den fazla anahtar kullanmıştır. Her anahtar, sahibi olan kişinin anılarını taşır, ancak bu enstalasyonla bir araya gelen bu anahtarlar diğerlerinin hafızalarıyla, anılarıyla birleşerek izleyicilerin başlarına doğru sarkmaktadır.

Shiota’ya göre anahtarlar bizim için bir tanıdık gibidir. Hayatımızdaki boşlukları ya da önem verdiğimiz insanları korumamız için bize yardımcı olan şey anahtarlardır. Anahtarlar, bilinmeyen dünyalara kapılarımızı açmamızı sağlar. Sanatçı bu anahtarların içinde bulunduğu anlara erişmek ve yaşam ile ölüm arasındaki ilişkiyi anlamak için gündelik hayatta sık sık kullandığımız yatak, pencere, ayakkabı gibi objeleri de kullanmıştır.

the-key-in-the-hand-1

the-key-in-the-hand-2

the-key-in-the-hand-3

the-key-in-the-hand-4

the-key-in-the-hand-5

the-key-in-the-hand-6

the-key-in-the-hand-7

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
base-jump-600-metres
Ölmeden Önce Mutlaka: ”Base Jumping”

İnsanın kendisini özgür hissettiği belli zamanlar vardır. Bu zamanlardan bazılarıysa en tehlikeli sporlar türlerinden birini denemekten geçiyor. Base Jumping; kişinin...

Kapat