Toplumsal İkiyüzlülük Nigel Tomm

nigel-tomm

Nesnelerin deformasyonunu irdeleyen Nigel Tomm, dergilerde kullanılan modeller üzerinden ideal bedeni sorguluyor. Bu sorgulama, Nigel Tomm için sanatsal motivasyon görevini görür. Tomm, sadece dergideki modelleri değil, kendi çektiği fotoğraflar üzerinden de sorgulamaya gider. Hiçbir yırtılma ve yapıştırma olmadan sadece buruşturarak çalışmalarını yaratır. Fotoğraflarda deformasyon yaratarak toplumsal ikiyüzlülüğü temsil eder. Görmedeki ve algıdaki hiyerarşiye atıfta bulunur. Bu yüzden özellikle ünlülerin fotoğraflarını tercih eder. Sanatçı bu tercihi belirlerken, elbet de modeli kadınlar olacaktır. Keza, kadınlar kadar topluma sergilenen ve nesne haline getirilen başka bir canlı olmasa gerek. Tomm, çalışmalarında belki de bu yüzden reklamcıların ve pazarlamacıların aktarmaya çalıştığı görüntüleri yok eder ve rahatsız edici hale getirir.

nigel-tom

“Kadın organları kişide nasıl bir bakış açısı yaratır? Çıplak kadın resimleri, kadın dergileri ve dergilerde pazarlanan cinsel pozisyonlar nasıl bombardımana tutulur? Ben Nigel Tom değilim, ben bir sanatçıyım. Benim sanatım insan, hayvan; zihinsel fonksiyonların, davranışın sistematik ve çoğu zaman bilimsel tavırları kapsayan bir disiplin içerir. Genellikle bunu sosyoloji biliminden yararlanarak yaparım.

 nigel tomm

Sanat, sembolik temsil, yorumlama, ve eleştirel analize dayanır. Bazen bende bilinçaltının bir çalışmasını yaratırım. Toplumsal ve bireysel davranışın, zihinsel işlevlerin rolünü anlamak için sanatı kullanırım. Benim sanatım; doğa bilimleri, sosyal bilimler, hukuk, güzellik, zihin ve dil gibi genel ve temel sorunlar üzerine çalışır. Sanatta, ayrımcılık yaratan çelişkilerinden başa çıkmak için mantıksal bir sistem izlerim. Sanat disiplindir!

nigel-tomnigel-tommnigel-tommnigel-tomnigel_tomm

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
galeri apel.1
Galeri Apel

Galeri Apel, Hayriye Caddesinde, Galatasaray Lisesinin devasa arka duvarının yanında, GS Hamamından inen merdivenlere bitişik tarihi Apelyan Apartmanının ilk iki...

Kapat