Tuğla Kitabın İlkeleri veya Kalın Kitap Yazma Sanatı

Walter Benjamin, 1892 doğumlu Alman düşünür, kültür tarihçisi, eleştirmen, estetik kuramcısı…

Sosyoloji, tarih, psikanaliz, siyaset, estetik, felsefe gibi farklı alanları bir araya getiren Frankfurt Okulunun önde gelen isimlerinden Benjamin hayatının çeşitli evrelerinde akademisyen, gazeteci, yazar, çevirmen ve eleştirmen olarak birçok eser üretti. Orta yaşlarında Marksizm’e yakınlaşınca kalan zamanlarını artık sürgün şeklinde yaşamaya başladı ve  “Mutlu olmak, ürküntü duymadan kendinin farkına varabilmektir.” diyen yazar Gestapo’ya teslim edileceğini öğrenince 48 yaşında Fransa’da intihar etti.

kalin-kitap-yazma-sanati-1 (1)

Yazarın Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Tek Yön” adlı kitabında gündelik hayata, edebiyata, sanata, kültüre dair aforizma tadında denemeleri bulunuyor. Bu kitapta yer alan ‘Ders Araçları’ başlığında aşağıdaki listeyi sıralıyor.

kalin-kitap-yazma-sanati-2

 

  1. Giriş, gelişme bölümünün tamamına yayılarak, bol sözlerle anlatılmalıdır.
  2. Tanımladıkları yer dışında bütün kitapta bir daha geçmeyecek kavramlar getirilmelidir.
  3. Metin içinde güçlükle kazanılmış olan kavramsal ayrımlar geçtikleri yerlerle ilgili notlarda yeniden muğlaklaştırılmalıdır.
  4. Sadece genel anlamları içinde söz konusu edilen kavramlara örnekler verilmelidir: örneğin, makinelerden söz ediliyorsa, bütün çeşitleri sayılmalıdır.
  5. Bir kavram üzerine a priori bilinen ne varsa, bol örnekle pekiştirilmelidir.
  6. Grafik yoluyla gösterilebilecek bağlantılar sözlerle açıklanmalıdır. Mesela bir soyağacı çizmek yerine bütün akrabalık ilişkileri anlatılmalı, tasvir edilmelidir.
  7. Karşı görüşte olup ortak bir tezi paylaşanların her birine ayrı ayrı cevap verilmelidir.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Röportaj: Ömer Naci Topçu İle Tiyatroya Dair

Kendinden bir ‘tiyatro adamı’ yaratmak için çabalamış değerli bir sanatçıdır Ömer Naci Topçu. Tanıdıkça daha da saygı duyduğumuz bu değerli...

Kapat