Türk Edebiyatında Keşfedilmemiş Romanlar Gün Yüzüne Çıkıyor!

Türk edebiyatında 1831 ile 1928 yılları arasında basılan gazete ve dergilerde yayınlanmış roman tefrikalarını inceleyen Özyeğin Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Serdar, Türk edebiyatına yeni romanlar kazandırmayı hedefliyor.

“Türk Edebiyatında Tefrika Roman Tarihi” araştırmasını 1 Mayıs 2014’ten bu yana sürdüren Ali Serdar ve ekibi tarafından; araştırma kapsamında 290 süreli yayın tarandı ve 528 telif ve 702 çeviri tefrika roman tespit edildi. Edebiyat tarihinde yer almayan, gazete sayfalarında unutulmuş yazarları ve eserlerini gün yüzüne çıkarmayı amaçlayan projeyle, tarihin tozlu sayfalarında gizlenmiş çok sayıda roman ve romancı keşfedildi.

Keşfedilen yazarların eserlerinin tefrika halinde basımı gerçekleştirilecek. Daha önce kitap olarak yayımlanmamış ya da hiç Latin alfabesine çevrilmemiş eserler Koç Üniversitesi Yayınları tarafından ‘tefrika dizisi’ adıyla yayımlanacak. Diziye çevirileriyle tanınan, Halide Edip Adıvar’ın kız kardeşi Belkıs Sami Boyar’ın “Aşkımı Öldürdüm” adlı romanıyla başlanacak.

Araştırılan dönemde pek çok kadın yazarın da keşfedildiğini belirten Ali Serdar, ”Gözardı edilmiş, unutulmuş romanları keşfetme yoluna gittik. O dönemdeki edebiyatta kamuya giriş anlamında romancılar kendilerini bu tefrikalar yoluyla kanıtlıyordu. Kadınlar açısından kendi çıkardıkları hanımlara mahsus dergilerle sınırlıydı.O dönemde gözardı edilmiş, kendini dar bir paydada ifade etmiş kadın yazarların tefrikalarına da ulaştık ve araştırmada yer verdik.” açıklamasında bulundu.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Melisa Sözen, Uluslararası Saraybosna Film Festivali Jüri Üyeliğine Seçildi!

Oyuncu Melisa Sözen, Avrupa'nın önemli festivallerinden biri olan Uluslararası Saraybosna Film Festivali'nin jüri üyeliğine seçildi. Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu...

Kapat