Türk Filmi ‘Mor Ufuklar’ Madrid Film Festivali’nde Yarışacak!

Yapımcılığını Osman Subaşı’nın, yönetmenliğini ve senaristliğini Olgun Özdemir’in üstlendiği ‘Mor Ufuklar’ Madrid Film Festivali’nde 4 dalda yarışacak.

Ülkelerinden iç savaş nedeniyle kaçan Suriyeli mültecilerin yaşam mücadelesini konu alan film ‘Mor Ufuklar’, Avrupa’nın önde gelen festivallerinden Madrid Film Festivali’nde; ‘en iyi yönetmen’, ‘en iyi kadın oyuncu’, ‘en iyi yardımcı kadın oyuncu’ ve ‘en iyi kurgu’ dallarında ödül için yarışacak.

Çekimleri Aydın, Muğla, Marmaris ve İstanbul’da gerçekleştirilen filmde; Meryem adlı karakterin Suriye’de çıkan savaş sonucu ülkesinden ayrılması ve verdiği yaşam mücadelesi anlatılıyor. Filmde Meryem karakterini canlandıran Zeynep Sevi Yılmaz’a Meryem’in ailesini canlandıran Suriyeli sığınmacılar eşlik ediyor.

Filmin amacının Suriyelilerin sesini dünyaya duyurmak olduğunu ifade eden yapımcı Osman Subaşı, Madrid Film Festivali’nde yarışmaları hakkında şu yorumda bulundu: ”Uzun bir hazırlık süreci sonunda çekimlerini tamamladığımız filmimizin Madrid Film Festivali’nde yarışması elbette bizleri mutlu ve huzurlu hissettiriyor. Fakat bundan daha önemli olan, Suriyeli kardeşlerimizin maruz kaldığı vatansızlık, mültecilik ve bununla beraber yaşanan insani dramların Avrupa’da karşılık bulma umududur.”

‘Mor Ufuklar’ın 4 dalda ödül için yarışacağı Madrid Film Festivali 8-15 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek.

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Karanlık Dünya’nın Fotoğrafçısı : Antoine D’agata

Bir fotoğrafın ne kadar içinde olabilirsin? O görüntü ne kadar sen olur? O oda , o odadaki acı, zevk, duvardaki...

Kapat