Türk Sinemasının Yaşayan Tarihi Olarak Bilinen ‘Giovanni Scognamillo’ Hayatını Kaybetti!

Türk sinemasının yaşayan tarihi olarak anılan Giovanni Scognamillo, solunum yetmezliği tedavisi gördüğü hastanede hayata gözlerini kapadı.

87 yaşında hayatını kaybeden araştırmacı, yazar, sinema tarihçisi, eleştirmen ve çevirmen olan Scognamillo, yabancı basında ve Türk basınında yer aldı. Akşam, Yön, Sinema 65, Ulusal Sinema, Yedinci Sanat, Ses, Hayat, Bravo, Video-Sinema, Beyaz Perde, TV’de Yedi Gün gibi birçok gazete ve dergide sinema yazarlığı yapan Scognamillo, 40’tan fazla kitap kaleme aldı ve onlarca kitabın Türkçe çevirisini gerçekleştirdi.

1929 İstanbul doğumlu, İstanbullu Rum bir anneye ve İstanbul doğumlu İtalyan bir babaya sahip olan yazarın 2006 yılında belgeseli yapıldı. ”Beyoğlu’nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo” adlı belgeselde hayatı anlatılan Scognamillo, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde ‘Türk Sineması’ dersleri de vermekteydi.

Yönetmen yardımcısı, yapım görevlisi ve program müdürlüğü gibi yazarlığının yanı sıra pek çok farklı alanda çalışmış olan Scognamillo, İstanbul Film Festivali’nde Onur Ödülü, İzmir ve Ankara Film Festivali’nde ise Emek Ödülü’ne layık görülmüştü.

Usta yazar, çevirmen ve sinema tarihçisi Giovanni Scognamillo, 10 Ekim Pazartesi günü saat 13.00’da  Feriköy Latin Katolik Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

giovanni-6

giovanni-7

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Devamını oku:
Yalnızlığın Resmi Edward Hopper

1882 ile 1967 yılları arasında yaşayan Amerikalı ressam Edward Hopper, özellikle birey yalnızlığını ele alan resimleriyle tanındı. Daha çok kadınların...

Kapat