Türkiye, Avrupa’nın Kültür ve Sanat Desteği Sağladığı ‘Yaratıcı Avrupa Programı’nda Yer Almayacak!

Avrupa’nın, kültürü ve sanatı maddi manevi desteklediği program ‘Yaratıcı Avrupa Programı’(Creative Europe) nda artık Türkiye yer almayacak.

‘Yaratıcı Avrupa Programı’ndan çıkma kararı alan Türkiye, bundan böyle yaratıcı Avrupa projelerine katılım gösteremeyecek ve Avrupa’dan mali bir yardım ya da bilgi yardımı alamayacak.

2014 yılında imzalanan anlaşmayla Türkiye ‘Yaratıcı Avrupa Programı’na dahil olmuştu. Program dahilinde Türkiye, Avrupa genelindeki kültür, sanat, film, çeviri gibi alanlara ayrılan 1.46 milyar avroluk bütçeden pay alma hakkına sahipti. Amacı sanatçıların eserlerini ülke dışına taşıyabilmelerini sağlamak, kültür organizasyonlarına destek vermek ve sanatçılara uluslararası alanda çalışma becerisi kazandıracak eğitimler düzenlemek olan programdan ayrılma kararı alan Türkiye, tüm bu desteklerden mahrum kalacak.

Türkiye’nin aldığı programdan ayrılma kararı, henüz Resmi Gazete’de yayımlanmadı. Önümüzdeki günlerde resmiyet kazanacak olan kararın gerekçesi ise tam olarak bilinmiyor.

yaratici-avrupa-programi

bienal

 

 

 

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Uzak Zamanların Öyküleri: ‘Güvercinler ve Matmazeller’ Yayımlandı

Yazar Demir Özlü'nün anı-deneme tarzında kaleme aldığı öyküler 'Güvercinler ve Matmazeller' adlı kitapta bir araya getirildi. Özlü'nün 2012 yılında yayımlanan...

Kapat