Türkiye, Avrupa’nın Kültür ve Sanat Desteği Sağladığı ‘Yaratıcı Avrupa Programı’nda Yer Almayacak!

Avrupa’nın, kültürü ve sanatı maddi manevi desteklediği program ‘Yaratıcı Avrupa Programı’(Creative Europe) nda artık Türkiye yer almayacak.

‘Yaratıcı Avrupa Programı’ndan çıkma kararı alan Türkiye, bundan böyle yaratıcı Avrupa projelerine katılım gösteremeyecek ve Avrupa’dan mali bir yardım ya da bilgi yardımı alamayacak.

2014 yılında imzalanan anlaşmayla Türkiye ‘Yaratıcı Avrupa Programı’na dahil olmuştu. Program dahilinde Türkiye, Avrupa genelindeki kültür, sanat, film, çeviri gibi alanlara ayrılan 1.46 milyar avroluk bütçeden pay alma hakkına sahipti. Amacı sanatçıların eserlerini ülke dışına taşıyabilmelerini sağlamak, kültür organizasyonlarına destek vermek ve sanatçılara uluslararası alanda çalışma becerisi kazandıracak eğitimler düzenlemek olan programdan ayrılma kararı alan Türkiye, tüm bu desteklerden mahrum kalacak.

Türkiye’nin aldığı programdan ayrılma kararı, henüz Resmi Gazete’de yayımlanmadı. Önümüzdeki günlerde resmiyet kazanacak olan kararın gerekçesi ise tam olarak bilinmiyor.

yaratici-avrupa-programi

bienal

 

 

 

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
National Geographic 2016 Yılının En İyi Fotoğraflarını Seçti!

National Geographic, 2 milyon 300 bin fotoğraf arasından yılın en iyilerini belirledi. İşte National Geographic tarafından belirlenen 2016 yılının en iyi...

Kapat