Türkiye ve ABD Ortak Yapımı ‘The Ottoman Lieutenant’ Oscar İçin Yarışacak!

Türkiye ve ABD’nin ortak yapımı olan ‘The Ottoman Lieutenant’ filmi Oscar için yarışacak.

Haluk Bilginer ve Selçuk Yöntem’in oyuncu kadrosunda yer aldığı filmin başrollerinde Oscar ödüllü aktör Ben Kingsley, Josh Hartnett,  Michiel Huisman ve  Hera Hilmar yer alıyor. Çekimleri Çek Cumhuriyeti, İstanbul ve Kapadokya’da gerçekleşen filmde, Birinci Dünya Savaşı sırasında Amerikalı bir hemşire ile bir Osmanlı subayı olan İsmail arasındaki aşk hikayesi anlatılıyor.

Yönetmenliğini Joseph Ruben’in üstlendiği film, Birinci Dünya Savaşı’nı ABD’li hemşirenin gözünden aktarıyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında Doğu Anadolu’da geçen filmde, Haluk Bilginer ‘Halil Bey’, Selçuk Yöntem ise ‘Melih Paşa’ karakterini canlandırıyor.

Jeff Stockwell’in senaryosunu kaleme aldığı film, oscar yarışındaki yerini de almaya hazırlanıyor. Bir Amerikan filmi olarak Oscar aday adayı olacak ‘The Ottoman Lieutenant’, 2017 yılının ilk çeyreğinde ABD başta olmak üzere dünya genelinde vizyona girecek.

Filmin Fragmanı:

haluk-bilginer

selcuk-yontem

Saniye Kaya
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
En Naif Duyguların Sesi Morrissey’in Müzik ve İnsanlık Dolu Yaşamı

Gelmiş geçmiş en mükemmel ses rengine ve söz yazarlığı yeteneğine sahip isimlerden Morrissey, müzik dünyasının kazandığı tartışmasız en müthiş isimlerden...

Kapat