Türkiye’den 9 Başarılı Kadının İlham Veren Hikayesi ‘Yapabilirsin’ Belgeselinde!

Gazeteci Tuluhan Tekelioğlu, Türkiye’den 9 başarılı kadının umut ve ilham dolu hikayesini belgesel haline getirdi.

İlk gösterimi 1 Mart’ta gerçekleştirilen ‘Yapabilirsin’, toplumun biçtiği rolleri yıkarak kendi hayatını kendi seçen ve bu uğurda umutla, yılmadan emek veren 9 kadının hikayesini anlatıyor.

Türkiye’nin dört bir yanında, farklı şartlarda farklı yaşamlar süren 9 kadının başarı öyküsü, izleyenlere umut aşılamayı ve onları cesaretlendirmeyi hedefliyor. Her kadının içinde değişim gücünün olduğunu ve hayatını istediği şekilde yeniden inşa edebileceğini savunan belgeselde; ev hanımıyken bileziklerini satıp girişimciliğe başlayan ve kaz yemeğini turizme kazandıran Nuran Özyılmaz’ın, ailesinin itirazlarına rağmen okuduğu endüstri mühendisliğini bırakarak TSK’nın ilk F16 pilotu olan Berna Şen Özmen’in, 2016 Paralimpik Olimpiyatları’nda dünya rekoru kırarak Halter şampiyonu olan Nazmiye Muslu Murat’ın, köy kadınlarını bir araya getirerek tiyatro kuran, tarlada çalışıp kazandığı paralarla kadına şiddeti anlatan ‘Yün Bebek’ filmini çeken Ümmiye Koçak’ın ve diğer 6 başarılı kadının azimli hikayesine yer veriliyor.

Çekimleri 1,5 ay süren belgesel, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Başkent Üniversitesi’nde öğrencilerle buluşacak. Belgesel ayrıca çekimlerin yapıldığı Tunceli, Adıyaman, Hatay, İstanbul, İzmir, Kars ve Mersin’de de gösterime girecek.

 

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Burak Yıldırım

Adım Burak Yıldırım. 20 Eylül 1994 İstanbul doğumluyum ve 21 yıldır da İstanbul'da yaşıyorum. Şuanda Craft'ta tiyatro eğitimime devam ediyorum....

Kapat