Türkiye’nin Oscar Adayı Filmi Belirlendi!

90’ıncı Oscar Ödülleri’nin ‘en iyi yabancı film’ kategorisinde Türkiye’nin belirlediği aday film ‘Ayla’ oldu.

Yönetmenliğini Can Ulkay’ın üstlendiği dram türündeki filmin başrollerini Çetin Tekindor, Taner Birsel, İsmail Hacıoğlu ve Ali Atay paylaşırken oyuncu kadrosunda; Duygu Yetiş, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Esra Dermancıoğlu, Damla Sönmez, Altan Erkekli ve Sinem Öztürk Uslu yer alıyor. Filmin senaryosu Yiğit Güralp tarafından kaleme alınırken müzikleri de Fahir Atakoğlu imzası taşıyor.


Ekim 2017’de vizyona girmesi planlanan Oscar adayı filmde Kore Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir hayat hikayesi anlatılıyor.

Filmin konusu şöyle:

1950 yılında savaşta yer alan Süleyman Astsubay savaş meydanında küçük bir kız bulur. 5 yaşındaki bu Koreli kız yetimdir ve nereye gideceğini bilmemektedir. Astsubay kızı yanına alır ve ”Ayla” ismini verir. Kısa sürede birliğin neşesi haline gelen Ayla ile astsubay kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Ancak 15 ay sonunda birliğin Türkiye’ye geri dönme kararı çıkar. Ayla’yı bırakıp dönmek istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı geride bırakmak zorunda kalan Süleyman ve yetimlere uygulanan sisteme dahil olarak yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında tekrar bir araya gelmeye söz verirler.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Genel Yayın Yönetmeni.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Aksiyon Resmi (Jestle Soyutlama)

Fiziksel hareketi; yüzeye plansızca akıtılan, sıçratılan, doğrudan sürülen boyama yöntemleriyle verir. 1940 ve 1960 yılları arasında yaygın kullanılmıştır. Resimsel soyutlama...

Kapat