‘Turner Prize’ Ödülü Sahibini Buldu!

Dünyanın en prestijli sanat ödüllerinden biri kabul edilen ‘Turner Prize’ ödülü sahibini buldu. Turner Prize 2017 ödülü, 63 yaşındaki Lubaina Himid’e layık görüldü.

Ödülü kazanan ilk siyahi kadın olmasıyla da Lubaina Himid Turner Prize tarihine geçmiş oldu. Zanzibar doğumlu sanatçı, aynı zamanda ödülü kazanan en yaşlı sanatçı olarak da Turner Prize tarihinde farklı bir öneme sahip. Yarışmada geçtiğimiz yıla kadar devam eden 50 yaş sınırı, yetkili komite tarafından geçtiğimiz yıl kaldırılmıştı.

İngiltere’nin Hull şehride düzenlenen törende ödülünü alan Himid, ırk politikaları ve köleliğin mirasına değindiği çalışmalarıyla 25 bin sterlin değerindeki ödülü kazandı. Himid’in eserleri, jüri tarafından övgülerle karşılandı. Sömürgeciliğin tarihine ve ırkçılığın günümüzde nasıl sürdüğüne dair konulara, eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşan eserleriyle Turner Prize 2017’nin sahibi olan Lubaina Himid’in yanı sıra yarışmanın diğer adayları arasında Rosalind Nashashibi, Andrea Buttner ve Hurvin Anderson yer alıyordu.

Saniye Kaya

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi – Arkeoloji.
Sanat Karavanı Gündem Editörü.

Mutlaka Bakınız  Ferhan Şensoy Yeni Oyununu İzleyiciyle Buluşturmaya Hazırlanıyor!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Alt Tarafı Dünyanın Sonu: It’s Only the End of the World

“İşte 10 yıl sonra... Aslında tam olarak 12 yıl sonra buradaydım. 12 yıllık yokluğumun ardından... Tüm korkularıma rağmen, onları ziyaret...

Kapat